Досвід Швеції. Звіти групи.


Звіт групи 

 

 

 • Понеділок, 23 березня 2015 року

 

Національний архів Швеції

Основні теми, що обговорювалися: як Конституція Пилипа Орлика з 1710 року потрапила до Швеції, особливості зберігання та можливість проведення експозиції в Україні

Оригінальний історичний документ для України – Конституція Пилипа Орлика, яка містить 16 статей написаних латинською мовою, зберігається в Національному архіві Швеції на -6 поверсі під землею. В основному, Конституцію показували українським високопосадовцям, дипломатичним працівникам, але протягом останніх двох років ніхто з України не цікавився цим документом. Проведення виставки цього документу в Україні, за словами працівника, є неможливим. Як варіант можна тільки зробити ідентичну копію Конституції та передати в Україну. Ми ж мали змогу особисто побачити оригінал, написаний латинською мовою. Інший варіант Конституції, написаний старослов’янською, - в Москві.

Міністерство оборони Швеції

Основні теми, що обговорювалися: виклики для внутрішньої та зовнішньої безпеки Швеції: вплив російської агресії на виникнення нових проблем та загострення старих. Вступ Швеції до НАТО – довготривалий політичний дискурс, що виникає в Швеції дедалі частіше в зв’язку із російською агресією по відношенню до України; до якого рішення все ж схиляються громадяни Швеції, коли йдеться про вступ до НАТО, його перспективи та ризики. Україна і НАТО – сценарії геополітичного розвитку.

Міністерство оборони Швеції займається питаннями військової оборони, безпеки, міжнародної співпраці та міжнародним правом, що стосується напр. правилам ведення війни, міжнародного гуманітарного права тощо. В штабі міністерства всього 150 співробітників. Крім самого міністерства, оборонну систему Швеції обслуговують незалежні урядові агенції. Останні притаманні всім міністерствам – вони виконують завдання, визначенні міністерствами, але мають повну незалежність у їх виконанні.

В роки першої та другої світових воєн політика Швеції базувалася на принципі нейтралітету, згодом держава почала керуватися принципом солідарності, щоправда самі ж шведи чіткого визначення цій політиці не завжди можуть дати. Достеменно зрозуміло одне – на прикладі України очевидно, що мир і безпеку не слід трактувати як належне. У квітні 2015 р. має бути розгляне ний так званий “Defence Bill”, завдяки якому пріоритети та політика в сфері національної безпеки мають бути чітко визначені.

Компанія Stockholm Business Region

Основні теми, що обговорювалися: як зробити місто привабливим з огляду на розвиток бізнесу, інвестиційного клімату, як відповідна атмосфера допомагає залучати висококваліфікованих спеціалістів; роль органів місцевого самоврядування у побудові відповідного сприятливого клімату, в чому полягає співпраця між компанією та владою міста.

Завданнями компанії Stockholm Business Region є розбудова складових, які роблять місто привабливим з огляду на потреби жителів, інвесторів, спеціалістів тощо, а також розробка вирішень проблемних галузей – раніше до них належали напр. проблеми забруднення води та землі в зв’язку з індустріалізацією (зараз натомість – безпечно пити воду з крана, а в самому Стокгольмі можна купатися). Сьогодні ж повстає проблема із будівництвом помешкань, адже в Стокгольмі їх недостатня кількість і це становить неабияку проблему. Самі ж мешканці міста не завжди вбачають переваги у розбудові міста, оскільки в такий спосіб наноситиметься шкода навколишньому середовищу. Шведи загалом не полюбляють змінювати міста, в зв’язку з чим, до компетенції компанії належить пошук компромісів напр. для вирішення проблеми нестачі помешкань.

 

Організація Global Action Plan

Основні теми, що обговорювалися: зрівноважений розвиток: чи країни, що розвиваються мають визначати його як пріоритет; нагальна потреба піклуватися про енергоефективність в Україні: що може бути зроблено на побутовому рівні; проекти, які організація проводить в Україні і перспективи їхнього подальшого розвитку; новий проект організації, присвячений їжі та її марнуванню.

Організація Global Action Plan має партнерів по всьому світу і займається цілою низкою проектів. Її основною діяльністю є, однак, ілюстрація дорослим та дітям, як слід співіснувати із навколишнім середовищем, змінюючи певні звички в повсякденному житті. Особливо успішні проекти для навчання дітей в дитячих садках та школах. В Україні ці проекти проводяться 14 областях, однак сфера їх діяльності може бути поширена на області, з яких походять учасники нашої групи, з урахуванням актуальності навчання дорослих та дітей з питань гармонійного співіснування людей та навколишнього середовища.

 
 • Вівторок, 24 березня 2015 року

Шведський інститут

Основні теми, що обговорювалися: створення позитивного іміджу країни на основі довготривалої міжнародної співпраці, котра в свою чергу сприяє надійному партнерству в різних галузях, а також розбудові контактної мережі; вплив агенції на розвиток демократії, сталого розвитку, регіонального розвитку та формування лідерів; мова як складова самобутності нації - підтримка агенції в питаннях викладання шведської мови за межами Швеції, особливо в Україні.

Шведський інститут – це публічна агенція на базі державних коштів у підпорядкування МЗС Швеції та тісній співпраці з посольствами і консульськими установами Швеції по світу, реалізовує освітньо-наукові проекти спрямовані на розвиток та міжнародну допомогу з метою формування потужного іміджу Швеції та інформації про країну. Мають представництво Парижі. Самі шведи відмічають високу ефективність діяльності Інституту та велику роль.

Серед найактивніших реалізація таких проектів: Baltic sea region cooperation, LEAD, літні школи лідерства, тощо. Це важлива частина стратегічного плану ознайомлення з Королівством, його історично-культурним минулим на сучасним, а також набуття тісних контактів між представниками самого Шведського Інституту та шведської молоді зокрема. Підоснова діяльності, як і все у Швеції, розрахована на довгострокову перспективу.

Антикорупційний Інститут

Основні теми, що обговорювалися: стан корупції в Швеції; ухвалений в 2012 р. новий антикорупційний закон в Швеції; взаємодія інституту із громадянами: як можна сигналізувати про корупцію і як інститут вирішує подібні запити; досвід співробітників інституту в інших країнах в питаннях подолання корупції (напр. Сербія); досвід фірм та компаній Швеції із ведення бізнесу в країнах, де високий рівень корупції.

Праця Інституту організована в такий спосіб, що анонімний сигнал про правопорушення чи лист з проханням надання консультації може надіслати, навіть, іноземний громадянин. Про конкретні прояви хабарництва Інститут передає на розслідування до поліції чи інших компетентних органів. Співпрацюють з 8 партнерами, наприклад: Шведська торгова федерація, Конфедерація шведського підприємництва, Шведської асоціацією місцевих влад та регіонів. Регулярно організовуються семінари з проблематики пов’язаної з діяльністю АІ.

Відвідування парламенту Швеції

Зустріч із депутатом парламенту Кірстен Лангрен (представниця Центристської Партії, речниця Комісії іноземних справ та, за сумісництвом, член Ради правління організації «Асоціація Європейських парламентарів для Африки»)

Основні теми, що обговорювалися: історичний огляд парламентаризму в Швеції; причини високої явки шведів на вибори (понад 80%); законодавчий процес у Швеції; коли і як вступають в дію нові закони та поправки; етичні засади депутатів: як виглядає і чим загрожує вихід депутата із партії; фінансування партій в Швеції; робота депутата в округах та в парламенті; чи цікавиться молодь політичним життям; молодь у парламенті та міністерствах: поширене явище чи радше поодинокі випадки.

Парламент в Королівстві Швеція однопалатний. Існує менша зала для голосування в ній зустрічаються, наприклад, депутатські групи для обговорень та велика зала для парламентських голосувань. В основній залі пленарних засідань, місця розташовані в такий спосіб, щоб сусідами були члени парламенту від різних партій (на відміну від принципу фракційності в Україні), що автоматично забезпечує моніторинг одне одного на предмет особистого голосування.

 
 • Середа, 25 березня 2015 року

Міністерство культури Швеції

Основні теми, що обговорювалися: важливість розвитку незалежних ЗМІ, особливості телебачення у Швеції, впровадження майстеркласів для дошкільнят у початковій школі.
Міністерство культури Швеції займається наступними питаннями: функціонування ЗМІ, питання розвитку демократії, права людини на національному рівні національні меншини, громадянське суспільство, мова і культура народу саамі, питання дискримінації.

Серед основних підрозділів, які відповідають за:
 1. медіа, фільми та міжнародна співпраця
 2. мистецтво
 3. розвиток демократії
 4. культурну спадщину
 5. питання дискримінації
У 2014 році Міністерство отримало 8,2 млрд шведський крон державного бюджету. В установі працюють120 працівників. Близько 70 компаній на фундацій, які підпорядковані Міністерству та отримують державні гранти. Серед найважливіших агенцій, компаній та фундацій можна виокремити: Національну раду з питань культури, Музей сучасного мистецтва, Національну раду спадщини, Шведське телебачення (SVT), Королівський драматичний театр, Шведський інститут кінематографії, Саамський парламент Швеції. Постулатом міністерства є позиція того, що мистецтво може функціонувати і існувати виключно в державі, де панує свобода.

Міністерство закордонних справ Швеції

Основні теми, що обговорювалися: позиція Швеції щодо поведінки Росії по відношенню до України на Європи, інформаційна війна та засоби її протидії, децентралізація.

Міністерство закордонних справ Швеції - відповідає за зовнішню політику країни. Установа займається забезпеченням національних інтересів і безпеки країни шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства. Сприяє піднесенню міжнародного авторитету Швеції, створює сприятливі умови збереження і зміцнення державного суверенітету, економічної самостійності, співпраці відповідними установами Європейського Союзу. Щорічно допомогу у розмірі 3,2 млрд доларів виділяє Швеція країнам, що розвиваються, реалізація програм виконується за допомоги шведського агентства міжнародного розвитку SIDA . Швеція плідно співпрацює з передовими міжнародними організаціями.

 

Міністерство освіти і науки Швеції

Основні теми, що обговорювалися: особливості дошкільної освіти в Швеції, система середньої та вищої освіти, навчальні плани, особливості державного замовлення на підготовку фахівців.

Міністерство освіти і науки Швеції — установа, що відповідальна за питання пов'язані зі школами, університетами, коледжами та науковими дослідженнями Питання, які обіймає Міністерство: освітa і наукові дослідження, гендерна рівність, політика громадянського суспільства, молодіжна політика. Однією з головних реформ проведених в галузі освіти була децентралізація. Міністерство освіти формує цілі навчальних програм, а методику навчання розробляють та реалізують школи самостійно. Найбільше годин (1490 на рік) в середній школі вивчається шведська мова, на 2 місці математика - 1020 годин. 885 годин надається на вивчення географії, історії, релігієзнавству. 4-те місце займає біологія, фізика і хімія (800 годин). Певну кількість предметів учні можуть вибирати самостійно, відповідно до своїх інтересів. Серед обов'язкових іспитів (з 2012 року): математика, шведський та англійська мови + 2 предмета на вибір (з природничих наук). Вища освіта для шведів безкоштовна. Учні складають випускні іспити в школі, проте, якщо результати не задовільняють майбутнього абітурієнта, йому надається можливість скласти іспити повторно при вступі до університету. При розробці навчальних програм шведи детально вивчають потреби ринку праці.

 

Міністерство охорони здоров'я і соціальних справ Швеції

Основні теми, що обговорювалися: роль держави в забезпеченні соціального захисту населення, особливості соціального страхування населення, що працює, соціальна політика Швеції по відношенню до інвалідів та жертв військових дій.

Сферою діяльності Міністерства охорони здоров'я і соціальних справ Швеції є соціальне забезпечення населення, куди входить фінансова безпека, соціальні послуги, медико-санітарна допомога, зміцнення здоров'я та прав дітей й інвалідів. Кількість працівників установи налічує близько 200 співробітників, 20 з них є політичними призначенцями. Наразі міністерство очолює міністр охорони здоров'я і соціальних справ Йоран Хегглунд. Ще двоє міністрів працюють відповідають за питання у справах людей похилого віку та громадського здоров'я (Марія Ларссон) і міністр соціального забезпечення (Христина Хусмарк). Серед найбільших агентств: Медичне Агентство медикаментів, Шведська національна фармацевтичний рада, Шведська національна рада соціального страхування, Шведське Агентство Національної спеціальної педагогічної корекційної підтримки та ін. У разі тимчасової втрати працездатності шведам виплачується близько 80% заробітної плати. Молоді мами отримують матеріальну допомогу по догляду за дитиною протягом 344 днів після народження у розмірі 80% заробітної плати, крім того є можливість надання татові 96 днів декретної відпустки. Після народження дитини батьки самі визначають, як поділити оплачувану відпустку між собою.

 

Молодіжна ліберальна партія Швеції

Основні теми, що обговорювалися: структура молодіжної партії, політична культура молоді, діяльність партії, перспективи розвитку, зацікавленість молоді Швеції у приналежності до партії, позиція молодіжної партії щодо вступу Швеції до НАТО

Молодіжна ліберальна партія одна із найстаріших молодіжних партій в Швеції – заснована в 1934 році та налічує сьогодні 3 000 членів. Членами партії можуть стати особи у віці 13-35 років. Основним органом правління є Конгрес. Партія має власну програму та досить часто критикує материнську партію, але все-таки стараються знаходити між собою компроміс. Близько 77 % шведської молоді бере участь у виборах. Тобто остання займає активну позицію у політичному житті. Протягом виборчих кампаній молоді ліберали організовують різноманітні заходи у школах, культурних центрах, які сприяють залученню молоді до політичних процесів та формують у них політичну культуру. Молодіжна ліберальна партія Швеції є проукраїнською силою, яка підтримує вступ нашої держави до Європейського союзу.

 
 • Четвер, 26 березня 2015 року

Стокгольмський університет

Основні теми, що обговорювалися: навчальний процес в університеті, життя студентів, міжнародна діяльність університету.

Навчальний процес у вищому навчальному закладі Швеції дещо відрізняється від українського. Протягом семестру студенти вивчають всього декілька дисциплін, які нерозривно пов’язані з обраною спеціальністю. 39 % студентів Стокгольмського університету молодші 25 років, а це означає, що по завершенні школи у 18-19 років молодь подорожує, їде працювати закордон, а потім, коли точно визначиться з професією, вступає до університету. Студенти у вільний від навчання час використовують всі можливості активно його провести, передусім вони займаються спортом. Стокгольмський університет входить в 100 найкращих університетів світу та в 50 найкращих університетів Європи. Співпрацює із 500 інституціями з 57 країн світу.

 

Центральна виборча комісія

Основні теми, що обговорювалися: виборча система, голосування, європейська громадянська ініціатива.

У Центральній виборчій комісії Швеції працює всього 17 працівників, а безпосередня організація виборчого процесу покладається на регіональні та місцеві виборчі органи, тобто дотримуються принципу децентралізації державної влади. Вибори у Швеції проводяться одночасно в один день до парламенту (національний рівень), до окружних рад (регіональний рівень) та до муніципалітетів (місцевий рівень), що сприяє високій явці виборців – більше ніж 80 %. Право обирати та бути обраним до представницьких органів всіх трьох рівнів наступає з 18 років. Проголосувати на виборах можна на виборчій дільниці, у спеціально визначених місцях за 18 днів до початку голосування, а також поштою. У Швеції як країні-члені Європейського союзу громадяни можуть розпочинати процес збору підписів щодо пропозицій до Європейської комісії по зміні законодавства.

 

Агенція з питань державної служби

Основні теми, що обговорювалися: функціонування державних службовців у Швеції, їх статус, обов’язки та участь в процесі прийнятті рішень

Агенції підпорядкована Міністерству фінансів Швеції. Попри, на перший погляд, пряму підзвітність відповідним міністерствам, агенції в Швеції наділені великої автономією і таким же рівнем високої відповідальності. Міністр може звернутись до агенції з певним питанням для опрацювання, але decision making process, в Королівстві нешвидкий і, подекуди такий Міністр очікує на результати від агенції до року. В цей же час, громадяни можуть наполегливо лаяти Міністра за зволікання та, система незмінно довготривала. Склад міністерств Швеції дуже обмежений в рамках до пари сотень. В Королівстві функціонує державна служба, але без державних службовців. Тобто, статусу, який передбачає ранги/категорії немає.

 
 • П’ятниця, 27 березня, 2015року

Шведська міжнародна агенція розвитку (SIDA)

Основні теми, що обговорювалися: напрямками роботи агенції в Україні

Це державна агенція міністерства закордонних справ Швеції, яка займається допомогою країнам, які розвиваються, в тому числі Україні.

Особливу увагу в своїй розмові ми зосередили на підтримці, яку забезпечує SIDAпроцесу реформ в Україні. В ході розмови ми дізналися, що 57% своїх ресурсів для України SIDA надає для охорони довкілля та збереження енергії, 34% для розвитку демократії, забезпечення прав людини та верховенства права та 9% для економічної інтеграції та розвитку ринку України. Також ми дізнались, що наразі в Україні почався проект SIDA, який підтримує процес децентралізації та запровадження електронного врядування в Україні. В ході зустрічі ми запропонували декілька власних ідей проектів з підтримки процесу реформ в Україні і окремі з них викликали зацікавлення в представника агенції.

Стокгольмська рада земства

Основні теми, що обговорювалися: структура, функції та принципи роботи ради земства

Це політична управлінська структура, яка складається з 149 депутатів. Основним робочим документом структури є бюджет земства. В сферу відповідальності ради земства входить охорона здоров’я і медичне забезпечення, функціонування громадського транспорту, регіональне планування, а також підтримка культурного життя земства. Особливо цікаво було дізнатись як функціонує громадський транспорт та медична система Стокгольма. Під час відвертої розмови з депутатами ради нам вдалось дізнатись особливості політичної взаємодії між депутатами різних політичних партій всередині ради, а також особливості проходження передвиборчих перегонів та особливо важливих на даний момент питань, які дискутуються в раді.  

Міська рада Стокгольму

Основні теми, що обговорювалися: структура муніципалітету, департаменти, на які він поділяється та основні сфери відповідальності

Орган відповідальний за життєдіяльність та розвиток м. Стокгольм. Управління муніципалітетом здійснює муніципальна асамблея, яка складається з 101 депутата та збирається двічі на місяць. Представники міської ради розповіли нам про особливості роботи в сфері містобудівництва, захисту довкілля, функціонування освіти, культури та спорту, а також основних принципів фінансування.

 

 • Субота, 28 березня, 2015 року

Візит в Уппсалу

Зустріч із керівником програми The Baltic University Programme (BUP), поїздка з Magnus Lehman в місця, призначені для сегрегування сміття, а також в так званий «меблевий секонд-хенд»

Основні теми, що обговорювалися: сталий розвиток; досвід Швеції в цій галузі; співпраця з іншими країнами в галузі освіти в рамках програми BUP; процес переробки в Швеції

Програма BUP спрямована на країни Балтійського регіону і передбачає навчання сталому розвитку, охорони навколишнього середовища, а також демократії. Проекти передбачають співпрацю між учасниками і представниками влади, органів місцевого самоврядування тощо. Однак, крім постійних країн-учасниць, по допомогу звертаються і інші, напр. Узбекистан. Крім того, що у Швеції навіть залишки їжі із закладів харчування підлягають утилізації, котра дозволяє зрештою опалювати частково міста, також в кожному місті знаходиться декілька пунктів прийому зіпсутих речей, котрі просто на смітник не викинеш: холодильники, меблі, матраци, батарейки і т.д. За сприяння Червоного Хреста працюють так звані секунд-хенд магазини із переробленими речами, котрі мешканці привозять самостійно, напр. меблями. Що цікаво, із таких закладів вигода подвійна: працевлаштовують туди представників соціально незахищених верств населення. Наша група особисто відвідала згадані вище місця завдяки пану Магнусу.

ГО “Українська молодь Швеції”

Основні теми, що обговорювалися:

Неурядова громадська організація, яка була створена на початку протесаного руху “Євромайдан” в Україні для проведення акцій підримки протестуючих українців в Швеції. На разі організація займається згуртуванням української діаспори в Стокгольмі для проведення культурних подій, які мають на меті підвищення іміджу України в Швеції. Під час зустрічі ми обговорили особливості життя української діаспори в Швеції, поцікавились найбільш помітними відмінностями між життям в Україні та Швеції, а також особливо жваво обговорювали діяльністьу країнського посольства в Швеції, роботу якого українська діаспор авважає незадовільною. З українцями в Швеції ми обговорили ймовірні шляхи подальшої співпраці задля покращення іміджу України за кордоном.


 
 


23.06.2015