Досвід Німеччини. ЗВІТИ ГРУПИ.


Звіт групи

Вівторок, 7 квітня 2015

 • Аліна Мунгіу-Піппіді (експерт у антикорупційній сфері)


Основні теми: ідеальні моделі подолання корупції, належне урядування, досвід боротьби з корупцією, її історія в Україні

У сучасному світі є лише кілька держав, які повністю побороли корупцію – Естонія, Сінгапур та Данія серед них. Один з основних шляхів подолання цього явища, застосований і в Німеччині – чітка система урядування; чим менше правил в ній існує – тим краще управління, де мотиватором до звершень має слугувати достойна зарплатня.

За думкою Піппіді, боротьба з корупцією – тривалий процес, і не варто очікувати системних змін одразу. Також вона підтримує нещодавній крок уряду підвищити з/п поліцейських та прокурорів з щойно сконструйованого НАК – таким чином, для «бідних» службовців хабар стане вибором, а не засобом вижити.
 

Середа, 8 квітня 2015

 
 • Konrad-Adenauer-Stiftung


Основні теми: функціонування фондів політичних партій у Німеччині, їхня роль у об’єднанні Німеччини, побудова громадянського суспільства, діяльність НУО в Німеччині.

Кожна парламентська партія має право організувати свій фонд, що фінансується з державного бюджету; для відкритості фінансування до уваги беруться результати чотирьох останніх виборів до Парламенту. Фонди є незалежними від партій, співпрацюють з іншими і публікують навіть непопулярні результати досліджень. При реюніфікації Німеччини вони виступали платформами для обміну ідеями і допомогли відновленню держави через громадянську освіту.

Також представники Фонду робили серйозний акцент на підзвітності організації суспільству.
 
 • Міністерство транспорту та цифрової інфраструктури


Основні теми: структура міністерства, фінансування основних проектів та пріоритети, потенціал у цій галузі України

Структурно міністерство складається з міністра та 5 заступників, а також з понад 60 федеральних агентств, що діють у різноманітних сферах галузі (залізниця, дороги, інформатизація тощо). Фінансування виділяється не під невеличкий проект, а транспортну мережу; без цього на фінансування можна не сподіватися. Останніми проектами є розвиток транспортних коридорів (через Німеччину їх пролягає шість), а також програма «Цифрова Німеччина», що передбачає прокладення Інтернету в найнедоступніші місця держави.

На міністерство припадає 55,2% загальних інвестицій. Чимало завдань Міністерство віддало на аутсорсинг іншим агенціям, недержавним зокрема. Також представники структури наполягали на тому, що наявність доріг не забезпечує 100%-х економічних перспектив. Адже успіх – це збіг декількох факторів, не лише транспортного.
 
 • Німецька медична асоціація


Основні теми: структура медичного самоврядування, система охорони здоров’я, система обов’язкового медичного страхування

НМА є незалежною від уряду самоврядною організацією з обов’язковим членством усіх лікарів Німеччини, що випливає з соціального договору між професіоналами і суспільством (якісні послуги за можливість вирішувати питання всередині професійно). Система страхування поділяється на державну та приватну (коли дохід більше 54000 €/рік), належність до яких залежить від рівня доходів населення. З неї в основному фінансується вся система охорони здоров’я, причому пацієнт має вибір між неприбутковими та прибутковими медичними закладами.

Страхування здоров’я у Німеччині обов’язкове. Ним покрито 88,8% населення (понад 70 млн німців - при річному доході менше 54 900 евро. Якщо дохід більше, йому пропонують приватне страхування з приємними бонусами. Взагалі німці платять до 15% з зарплатні у фонд страхування.
 
 • DAAD


Основні теми: структура організації, академічні обміни як інструмент політики, програми студентського обміну

DAAD – недержавна агенція, якій уряд доручив проводити системні обміни студентської молоді. Недержавний статус дає плюси у ситуаціях, коли між країнами встановили неконструктивні стосунки (Північна Корея або Росія). Мінус – замалий вплив на молодіжну політику Німеччини.

Організація отримує фінансування від платників податків через міністерство закордонних справ і діє закордоном через офіси у конкретних державах. Профільні обміни з державами, що розвиваються, дають можливість молоді та дослідникам доєднатися до європейських цінностей та отримати найкращу і безкоштовну освіту, наслідком якої є привнесення цінностей до власних держав.

Стосовно роботи з Кримом, «ДНР» та «ЛНР»: з інституціями не співпрацюють, тривають контакти з окремими науковцями.
 
 • Молоді зелені


Основні теми: роль молодіжних крил політичних партій у Німеччині, основні ідеологічні засади, участь молоді у політиці

Молоді зелені, як і інші молодіжні крила політичних партій Німеччини є структурними підрозділами партій, що дозволяє отримувати краще фінансування за механізмом, подібним до фондів політичних партій. Молодь часто отримує соціальні ліфти і виходить у складі партії на федеральні вибори. Молоді зелені є лівими з почасти жорсткішою аніж у материнської партії позицією (щодо питань гендеру, Bloccupy тощо).
 

Четвер, 9 квітня 2015

 
 • Університет Гумбольдта


Основні теми: система вищої освіти в Німеччині та її проблеми

Німеччина має децентралізовану систему освіти, віддану у відання землям. Існує два типи ВНЗ – класичні університети та вищі фахові школи; перші орієнтовані на наукові дослідження, в той час як другі – на отримання практичних навичок. Проблемою є те, що останні хочуть добитися зрівняння у правах задля кращого фінансування, в той час як класичні університети не завжди дають очікуваного наукового ефекту.

У країні налічують біля 350 університетів, 150 з яких – universitiesofappliedsciences, де навчають певній професій. При середній з\п у 5-6 000 евро на місяць професорам не дозволено страйкувати. Університет не підтримує анексію Криму, але й далі хоче підтримувати контакти з окремими російськими вченими.
 
 • TransparencyInternational


Основні теми: структура організації та внутрішні контрольні механізми, погляд на боротьбу з корупцією в Україні

Організація складається з секретаріату у Берліні та національних відділень у державах, які є фінансово самостійними та отримують лише інституційну і методологічну підтримку. Для того, аби стати відділенням, треба пройти потрійну систему акредитації. Оновлена українська система з трьома різними органами є ефективнішою за створення одного органу, оскільки цим самим допоможе усунути ризики впливу на єдиний орган та перетворення його в орган політичної розправи.

Успіх даної агенції – у декілької факторах. По-перше, її «дочки» у кожній країні мають незалежний статус і незалежне від Центру фінансування. По-друге, вони політично не забарвлені. По-третє, вони не цураються коаліцій з іншими серйозними НУО у галузі.
 
 • Німецька спортивна молодь


Основні теми: розвиток спортивного руху Німеччини, його популяризація серед молоді

Спортивний рух є диверсифікованим і радіює понад 10 мільйонів молодих осіб у понад 90 тисячах спортивних клубів. Основним джерелом роботи цих клубів є волонтерство за матеріальної підтримки міністерства внутрішніх справ, що виділяє кошти на різноманітний реманент.
 
 • Віола фон Крамон (колишня депутатка Бундестагу від Зелених)


Основні теми: ставлення Німеччини до війни на сході України

Політичні еліти дуже повільно усвідомлюють загрозу усій Європі через війну в Україні. Багато хто досі переживає ресентименти до Росії через дозвіл на мирне обєднання Німеччини, крім того пропаганда працює досить ефективно (в тому числі міф про 27 мільйонів загиблих росіян у Другій світовій). Німеччина вже готова йти далі, але її позиції противляться інші в ЄС.
 

П’ятниця, 10 квітня 2015

 
 • Бундесрат


Основні теми: поділ влади у Німеччині, права верхньої палати

Бундесрат є верхньою палатою парламенту, що складається з призначуваних представників земель. Кожен закон з Бундестагу має пройти через Бундесрат, причому останній більшістю може його заблокувати (через Бундестаг проходить біля 50% законів, прийнятих Бундестагом). Кожна земля має від 3 до 6 голосів, які йдуть «пакетом» від землі при голосуваннях.Верхня палата німецького парламенту представляє інтереси усіх федеральних земель. Через свій статус Бундесрат «рецензує» законопроекти з Бундестагу та захищає інтереси переважно земель, а не країни в цілому.
 
 • DeutscheWelle


Основні теми: іномовлення в Німеччині, система суспільного мовлення

Діяльність DW регулюється окремим законом, згідно з яким канал отримує повне фінансування з федерального бюджету. Його місією є промоція німецької культури, незалежності журналістів та навчання німецькій мові закордонних глядачів; причому заборонений державний контроль над сферою. Функціонує 6 каналів на 4 мовах для різних таргет-груп, а також радіо для найменш розвинених куточків світу (Афганістан, Сахара та Африка тощо); використовуються як аналогові, так і цифрові та новітні технології передачі сигналу (Інтернет, стрімінг, он-деманд тощо).

DWвключена до системи німецького суспільного мовлення у складі ARD. Німецька система складається з двох мовників – ARDта ZDF, які фінансуються за рахунок спеціального збору (licencefee – 18 €/місяць). Фінансування розподіляється між мовниками спеціальною комісією, яка враховує рейтинги каналів, програмну сітку тощо. Суспільне мовлення досі превалює над приватними телеканалами і охоплює більшість аудиторії, особливо на заході Німеччини; на сході ж через минуле у складі НДР превалюють приватні мовники, а суспільне сприймається як еквівалент державного телебачення.

«ДойчеВелле» - суспільний мовник, який щорічно фінансується на рівні 280 млн евро через гроші тих, хто платить податки. Задачі даного ЗМІ – всебічне і незаангажоване висвітлення актуальних проблем. Філософія суспільного мовлення випрацьоване після II Світової Війни. Найголовніше, що суспільний мовник незалежний від держави і може критикувати її дії. На всі ж суспільні мовники в країні виділяють до 7,5 млрд евро.
 
 • Агенція відновлювальної енергетики


Основні теми: енергетична трансформація в Німеччині, досвід міжнародної співпраці у питаннях відновлювальної енергетики

З 2000 року Німеччина почала стрімко переходити до відновлювальної енергетики через встановлення спеціальної тарифної системи для тих, хто встановлював би сонячні батареї; перевироблену енергію компанії було зобов’язано викуповувати. Нещодавно було оголошено про плани обтяження традиційних джерел енергетики новими зборами, до 2022 року мають закрити всі АЕС. Загалом по Німеччині частка відновлюваною енергії – біля 25%, у певних землях – до 95%, проте Німеччина залишається ледь не єдиною державою у Європі, що промоутує такий підхід.

Великі німецькі корпорації – RWE, E.ON – діють по лінії супротиву і займають від 60 до 70% німецького енергоринку. Але уряд все ж таки підтримує альтернативну енергетику через її обіцянку зробити Німеччину енергонезалежною.

 

Субота, 11 квітня 2015

 
 • Берлінська школа права та економіки


Основні теми: система вищих фахових шкіл Німеччини, співпраця з Україною

Система вищих фахових шкіл отримує менше фінансування за класичні університети, однак спрямована на надання особам практичних навичок. Навчальні плани не мають великої різниці, однак викладачами в фахових школах є практики у своїх сферах. Існує співпраця з НАДУ Президента України і організовуються спільні проекти, які нині гальмуються через участь пана Фірташа у фінансуванні.
 
 • Bund-Jugend


Основні теми: участь молоді у екологічній освіті, діяльність з утвердження принципів підтримного («сталого») розвитку

Організація працює переважно у малих групах, також влаштовує міські тури місцями, де було зроблено маленькі зміни, прихильні до довкілля. Також є співпраця зі школами, яка загалом схвалюється керівництвом таких шкіл. Організація намагається відмежовуватися від політики і діяти локально з глобальними думками.
 

Неділя, 11 квітня 2015

 
 • «Німецька молодь у Європі»


Основні теми: діяльність громадських організацій у Німеччині, взаємодія з Національною молодіжною радою Німеччини

Німецька молодь у Європі – це молодіжна організація федерального рівня. Вона є членом Національної молодіжної ради Німеччини. Організація активно працює у культурному, політичному, міжнародному напрямках роботи з молоддю. Німецька молодь у Європі вже довгий час співпрацює з Україною у сфері молодіжної політики, молодіжних обмінів та форумів. Організація існує з 1951 року.
 
 • Клініка пластичної хірургії


Основні теми: система медичного приватного страхування та можливості використання німецького досвіду реформування галузі охорони здоров’я в Україні

Приватний кабінет може відкрити будь-який лікар, який має ступінь спеціаліста. Приблизно 45% від усіх лікарів працюють в приватних кабінетах. Кількість таких кабінетів обмежена квотою на те чи інше місто або село. Сімейним лікарям належить більше половини всіх приватних кабінетів . Сімейний лікар є першим лікарем до якого приходить хворий і якщо лікар не може самостійно допомогти пацієнтові, він дає напрямок до вузького спеціаліста. Лікар-фахівець може працювати в даному кабінеті як один, так і в групі з іншими лікарями (таких 25%) утворюючи таким чином вже цілі медичні центри. В одному приватному кабінеті так само можуть працювати лікарі суміжних спеціальностей, наприклад ортопед і терапевт, або хірург і гінеколог, але ніяк не офтальмолог і гінеколог. Приблизно 5% всіх приватнопрактикуючих лікарів мають право лікувати своїх хворих у стаціонарах Кабінети можуть перебувати де завгодно, починаючи від житлових будинків до останнього ноу-хау на бензозаправці.

 

Понеділок, 12 квітня 2015

 
 • Європейська рада закордонних справ


Основні теми: закордонна політика ЄС та її виклики у контексті світових конфліктів

Українська війна не виглядає цілковитою загрозою для низки південних районів ЄС, для яких основною проблемою є міграція та Ісламська держава. З огляду на такий конфлікт інтересів ЄС Росія грає на розпад Союзу через Ципраса та Орбана, тому ЄС має завдати превентивного удару – створити в Росії економічний хаос, оновити безпекову стратегію та приготуватися до довгої гри.

 
 • StiftungWissenschaftundPolitik


Основні теми: сприйняття Революції Гідності в Німеччині та погляд на її наслідки і пост-революційні реформи

Майдан був сприйнятий як сприятливе починання, однак відійшов на другий план поруч з кримським та донбаським шоком – ніхто не очікував, що Росія перестане бути надійним партнером. Німеччина нині є провідним адвокатом санкцій, але не у сфері приватних контактів, де панує анти-американізм. Стосовно реформ, то попри публічні заяви Меркель ніхто з дослідників не відчуває, що вони відбуваються; МВФ розглядається як єдиний контролер таких реформ. Закони ж, яких прийнято багато, не імплементуються.
 
 • Національна молодіжна рада Німеччини(DNK)+ Німецьке федеральне коло молоді


Основні теми: структура Національної молодіжної ради Німеччини, взаємодія з державними інститутами, молодіжна політика у Німеччині.

Національна молодіжна рада Німеччини – молодіжна платформа, яка об’єднує найактивніші молодіжні громадські організації. Національна молодіжна рада складається з 3 палат: політичні молодіжні організації, молодіжні організації, спортивні молодіжні організації. Рада співпрацює з урядовими відомствами та лобіює інтереси молоді, як на національному, так і на міжнародному рівнях. Національна молодіжна рада є незалежною організацією, але отримує фінансування з державного бюджету. Також, Рада бере активну участь у творенні молодіжної політики в Німеччині та розвитку стратегій та пріоритетних напрямків у сфері молодіжної роботи.
 

Вівторок, 13 квітня 2015

 
 • Посольство України в Німеччині


Основні теми: проблеми молодіжної політики Німеччини, співпраця між Україною та Німеччиною у сфері молодіжної політики

Посольство приносить користь у співпраці через офіційний характер, а також здатне надавати інституційну підтримку, проте більше не є домінантним через нові комунікаційні технології. Крім того, повноваження у сфері молодіжної політики Німеччина делегує громадським організаціям, які і отримують фінансування під власні проекти.
 
 • Конституційний суд землі Берлін


Основні теми: система конституційної юстиції в Німеччині, застосування практики інших судів у діяльності конституційного суду

Система конституційної юстиції у Німеччині є особливою – вона так само складається з федерального та земельного рівнів. Федеральний Конституційний Суд має чітко визначену у Основному Законі компетенцію і розглядає лише справи на предмет відповідності йому. Земельні конституційні суди можуть створюватися (і створені) в кожній землі і мають компетенцію розглядати справи лише на предмет відповідності конституціям земель. Крім того, не усі судді мають бути юристами у земельних конституційних судах, що забезпечує близькість рішень до соціальних відносин.

Земельні конституційні суди не можуть прямо посилатися на практику інших судів як прецедентну, проте орієнтуються на її вирішення при подібних справах. Таким чином, практика застосування подібних положень земельних конституцій є уніфікованою в Німеччині. Так само мають братися до уваги практика Європейського суду з прав людини та Федерального Конституційного Суду.
 
 • InstituteforEuropeanPolitics


Основні теми: німецький погляд на імплементацію Угоди про асоціацію в Україні

Попри ентузіазм Євромайдану, імплементація угоди про асоціацію нині застопорилася. У Німеччині до кінця цього не розуміють, оскільки вважають що за рік з часу підписання можна було створити повноцінний механізм імплементації угоди (включно з посадами заступників міністрів з євроінтеграції та віце-прем’єра). Це є однією з причин, чому ЄС гальмує у наданні допомоги порівняно з США.
 
 • Бундестаг


Екскурсія приміщеннями Бундестагу з аудіо гідом і базовою інформацією про діяльність нижньої палати парламенту Німеччини.
 

Середа, 14 квітня 2015

 
 • Німецька асоціація студентів-медиків


Основні теми: українсько-німецькі студентські обміни IFMSA

Німецька асоціація студентів-медиків є представництвом IFMSA у Німеччині, та об’єднує студентів зі всіх медичних ВНЗ Німеччини. Асоціація захищає права кожного студента-медика та представляє їх інтереси. Організація тісно співпрацю з профільними органами влади, та контролює рішення що стосуються медичної освіти та студентів-медиків в цілому.

Керівництво організації висловила щиру підтримку українським студентам-медикам, запевнивши що вже у серпні 2015 року на генеральній асамблеї IFMSA готові підписати контракти про проведення двосторонніх обмінів з Українською асоціацією студентів-медиків. Це дозволить українськім майбутнім лікарям стажуватись у найкращих клініках Німеччини.
 

16.06.2015