Досвід Австрії. Звіт Анастасії Скворок.Анастасія Скворок


Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, філологічний факультет, студентка  


 Австрійський досвід у сфері студентського самоврядування

Студентське самоврядування – це форма організації діяльності студентів, що сприяє максимальному виявленню і реалізації їх творчих здібностей, формуванню моральних та професійних якостей, відповідальності за результати своєї життєдіяльності. Також це самостійна громадська діяльність щодо реалізації функцій управління університетом, інститутом, факультетом.  

Потрібно пам’ятати про найголовніше, про те, що лідер студентського самоврядування є представником студента, котрий має відстоювати його інтереси в соціальній, навчальній, творчій та інших сферах діяльності, в той же час лідер студентського самоврядування має підтримку студентської громади, яка і надала йому ці повноваження.

Верховним органом студентського самоврядування Австрії є Австрійський національний союз студентів. Наша група мала честь зустрітися з членами цієї спілки, в результаті чого і отримала багато цікавої та корисної інформації, що дало змогу порівняти органи студентського самоврядування України та Австрії.

Союз студентів опікується навчанням, проживанням, реалізацією творчого і професійного потенціалу студентів, допомагає у вирішенні проблем які виникають у соціальній, економічній і правовій сферах.

Австрійський національний союз студентів охоплює всю мережу університетів Австрії. Членами Союзу є делегати з кожної федеративної землі, завдяки цьому союз повністю обізнаний у потребах і проблемах студентства.

Австрійський національний союз студентів має такі підрозділи:
 • Управління з освітньої політики 
 • Управління з університетів педагогічної освіти
 • Управління з університетів прикладних наук
 • Департамент з фінансових питань
 • Офіс з соціальних питань
 • Управління у зв'язках з громадськістю
 • Керівництво з консультування студентів та абітурієнтів
 • Управління міжнародних відносин
 • Офіс для іноземних студентів
 • Управління з феміністської політики
 • Управління з прав людини та соціальної політики
Входження до Союзу студентів обов’язкове, кожен член союзу зобов’язаний вносити щомісячну плату, адже організація не фінансується державним бюджетом. Всі проекти Союзу реалізовуються за кошти студентів. На мою думку, наявність власного бюджету є досить важливим, адже це надає можливість бути самостійною і незалежною організацією. Союз може реалізовувати проекти спрямовані на розвиток студентства та покращення усіх сфер діяльності молоді.

З 2005 року національна асоціація Студентського союзу не обирається прямим голосуванням, а складається з делегованих університетами осіб. Після довгих переговорів Союз студентів дійшов згоди, що з 2015 року всі члени Союзу студентів знову будуть обиратися. Це в свою чергу призведе до демократичної легітимності федерального представництва.

У майбутньому планується залучення студентів приватних університетів до обрання членів Союзу студентів федерального представництва. Крім того, найближчим часом у приватних університетах планується створення структур схожих на вже існуючий союз федерального представництва. На жаль, на сьогодні студенти приватних університетів не представлені у національній спілці.

Гарним прикладом для наслідування та запозичення у студентське самоврядування України є робота Соціального фонду Союзу студентів. Робота фонду спрямована на фінансову підтримку студентів які є членами Союзу студентів і опинилися у надзвичайній фінансовій ситуації, що виникла не з вини самого студента. Допомога надається лише раз на рік. Щоб отримати допомогу потрібно бути студентом 2-го семестру навчання, жити окремо від батьків і успішно скласти вивчені дисципліни протягом 2-х семестрів. Надзвичайні ситуації у разі яких студент може отримати допомогу: раптове збільшення витрат на житло, витрати на дослідження, витрати на лікування та догляд за своїми дітьми, одноразові витрати на медичне лікування та інше.

Австрійський національний союз студентів випускає власний журнал у якому інформує студентів про події у сфері освіти, економіки, соціальної політики також наявний огляд політичних подій і всього що стосується студентства та може бути цікавим.

Аналізуючи діяльність Австрійського національного союзу студентів з упевненістю можна сказати, що робота організації проводиться на високому рівні і приносить користь як і просто її членам, так і всім тим, хто у ній працює. Спілка сприяє всебічному розвитку студентів, їх працевлаштуванню, організації умов для навчання і дозвілля, допомагає у поселенні студентів до гуртожитків та підтримує у дослідницькій діяльності. У разі скрутного фінансового становища студент може звернутися за допомогою до Соціального фонду Союзу студентів. Я вважаю, що для України досвід у сфері студентського самоврядування був би досить актуальним, адже саме молодь є рушійною силою яка може змінити Україну на сильну і процвітаючу країну.
 

«Цінність школи дорівнює цінності її вчителя»

Десяте квітня – зустріч у Модуль

Туристична школа Модуль у Відні - місце практики для студентів та найкращий приклад втілення навичок в організації міжнародного туризму. Модуль – один з найпрестижніших коледжів у сфері туризму та готельно-ресторанного бізнесу. Представники усього світу навчаються у стінах цього закладу, що в свою чергу дає змогу дізнаватися про культуру і традиції того чи іншого народу та обмінюватися досвідом безпосередньо у живому спілкуванні. 

Важливим фактором є те, що студенти залучені до підготовки та організації різноманітних вечорів, свят та зустрічей, що проходять у стінах готелю та коледжу. Вони мають змогу проявити свої здібності у всіх видах діяльності, що пов’язані з їхньою майбутньою професією. Саме завдяки дуальній системі навчання вихованці школи одночасно отримують теоретичні знання та практичні навички. Приємно здивувало нас те, що студенти під час курсу навчання отримують абсолютно всі практичні і теоретичні знання. Всі випускники проходять шлях від прибиральника і посудомийки до управлінця готелем. Таким чином вони на власному досвіді дізнаються про всі проблеми і труднощі які можуть виникнути у майбутньому у їх персоналу. Та вчаться раціонально використовувати матеріальні та людські ресурси.

Щодо матеріально-технічної бази коледжу, то з упевненістю можна сказати, що вона є дуже потужною. Навчальні класи обладнані останніми інноваційними технічними засобами. Студенти забезпечені усім необхідним для отримання якісних знань, високого рівня навичок та засобів для особистого розвитку у вільний час.

Поспілкувавшись із студентами ми дізналися про їх враження від навчального процесу, подальші плани та атмосферу яка панує в коледжі. З палаючого погляду, посмішок та емоційності співбесідників під час спілкування, одразу стало зрозуміло, що навчання цікаве та насичене. Попри те, що вони мають досить велике навантаження, студенти досить часто залишаються у коледжі після занять для організації вечірок, аукціонів, благодійних вечорів тощо. Під час таких заходів вони мають змогу познайомитися зі своїми потенційними працедавцями або ж просто отримати корисні знайомства, а вже впливові бізнесмени можуть віднайти талановитих студентів. 99% випускників цієї школи працевлаштовуються ще до закінчення навчання. 

Викладачі у коледжі Модуль – найкращі фахівці у своїй галузі, а це є високим показником. У школі часто проходять майстер-класи від провідних шеф-кухарів світу, що дає змогу професійного росту як студентів так і викладачів. Позитивним фактором, на мою думку, є те, що викладачі коледжу є старшими наставниками і помічниками. У навчальному колективі панує дружня атмосфера, що в свою чергу сприяє навчанню та розвитку.


Для нас ця зустріч була безумовно корисною, адже ми змогли порівняти рівень освіти України і Австрії. Побачили на власні очі, що нашим навчальним закладам є куди розвиватися і до чого прагнути. Упевнилися в тому, що нам конче необхідно провести реформи у галузі системи освіти.
 
 

14.01.2015