Досвід Австрії. Звіт Ганни Хайтової.Ганна Хайтова


Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, хіміко-біологічний факультет, студентка

 
  • Енергоефективність «по-австрійські»

«Будь-мо знайомі – Австрійське енергетичне агентство (ÖsterreichischeEnergieagentur), успішно працює вже 37-й рік і є некомерційною установою. Агентство налічує 50 членів, - державні та муніципальні органи, а також інші наукові, науково-дослідні, освітні, комерційні й громадські установи та організації, які співпрацюючи впроваджують різні проекти й за рахунок цього Агентство і фінансується» - почала свою розповідь Габріеле Брандл, спеціаліст з енергоефективності підприємств та міжнародних проектів. Саме зараз команда Агентства налічує 74 штатних працівників. Питання над якими вони працюють охоплюють просто неймовірно великий масштаб: енергетична політика і законодавство у сфері енергетики; енергоефективність - оцінка та моніторинг; відновлювані джерела енергії; біомаса - відновлювальна сировина; моделі стійких енергетичних систем; безпека поставок; енергоефективна техніка; зміна клімату та гнучкі механізми енергоефективних будівель; клімат забезпечення мобільності та транспорту; дослідження і розробки; поведінка споживача і маркетингові технології. Важливою функцією Агентства є також надання консультацій при прийнятті рішень у політичній, науковій та промисловій сферах на основі його наукової діяльності експертних висновків, економічних та соціальних обґрунтувань, техніко-економічних досліджень та оцінок. Головне завдання вбачають у сприянні раціональному використанні енергії, стимулюванні відновлювальних джерел енергії та інноваційних технологій. Агентство самостійно та в партнерстві з іншими компаніями впроваджує різні проекти з енергоефективності, такі як klima:aktiv, Австрійське енергетичне партнерство тощо. Слід зауважити, що Австрія одна з країн, яка не має атомних електростанцій, а все більше використовує альтернативні джерела енергії, за якими, на їх думку, екологічне майбутнє планети.
 
  • klima:aktiv

Збереження клімату планети – одна з найголовніших задач сьогодення. Різноманітність напрямків діяльності klima:aktiv покликані підтримувати економію енергії, безпечне для клімату будівництво і санацію, застосувати відновлюючи джерела енергії та безпечну для екології мобільність. Використовуйте ці пропозиції й зекономте енергію, гроші та зменшіть викиди СО2. Під klima:aktiv об’єднані добровільні заходи згідно з австрійською конвенцією збереження клімату. Ініціатива по запровадженню проекту до Агентства надійшла від Міністерства сільського та лісового господарства, охорони навколишнього середовища та водних ресурсів Австрії у 2004 році і наразі успішно розробляється ними у співпраці, також підтримують роботу та участь партнерів з інших країн і окремих підприємств. Крім цього, у проекті беруть участь партнери з інших країн

Основною метою klima:aktiv є впровадження та швидке поширення безпечних для клімату технологій та послуг за напрямками: Будівництво і санація, Мобільність, Економія енергії та Відновлюючі енергоносії. Згідно з цими напрямками klima:aktiv розробляє програму та стратегію роботи, використовуючи різноманітні методи: проведення активних консультаційних і кваліфікаційних заходів в різноманітних галузях, прийняття прозорих стандартів по будівництву і санаціям, заходи по забезпеченню якості та активну мотивацію, об'єднання важливих контрагентів від господарської сфери та влади. Найбільш ефективними методами та способами впровадження проекту в життя є консультації шляхом особистого спілкування та в онлайн режимі.Екологічною та безпечною є енергія, яка зовсім не використовується, - саме до такого висновку прийшли австрійці після моніторингу використання енергії впродовж дня, тижня і місяця в будівлі за допомогою приладу, який коштує приблизно 10 тис. доларів. Один з таких приладів нам продемонстрували, який встановлений в Агентстві. За його роботою можна прослідкувати в онлайн режимі, одразу ж побачити статистику за будь-який період часу, що є дуже зручним при аналізі енергоспоживання та його плануванні на майбутнє. Досить непогано як для аналітики і контролю себе самого, але кожний австрієць не може собі дозволити встановити даний прилад у квартирі чи будинку, тому просто економлять і бачать результат в чеках на оплату за електроенергію. До 2020 року Австрія зобов’язалася знизити рівень споживання енергоресурсів, і зараз їй це успішно вдається. Наразі українці не вміють застосовувати енергоощадні технології та по-господарськи розпоряджатися грошима, які міжнародні організації виділяють Україні на проекти з енергоефективності, «..зараз ми маємо кредитні лінії, які не можемо використовувати, бо не підготовлені якісні проекти, немає фахівців. Загалом на енергозбереження передбачається близько 3 мільярдів гривень, і жодна копійка так і не використовується». Тому найбільш вдалим для України є залучення підтримки та консультацій австрійських менеджерів з енергоефективності, які можуть навчити економити енергоресурси та використовувати альтернативне паливо. 

Під час зустрічі представниками Агентства було презентовано багато інформації, яка було досить цікавою та корисною для вивчення. Один із моментів презентації, що не пройшов повз уваги це остання розробка - сайт, наповнений корисною інформацією про екологічні характеристики різних побутових приладів та стандартизація на них, яка буде надана після тестування і кожен прилад заноситься до бази даних. Потім при виробництві на кожну одиницю буде наклеїно чи вказано у технічному паспорті дані про енергоспоживання. Таким чином, кожен споживач може обрати не тільки якісний, а й енергозберігаючий прилад. Поки що ця розробка тільки для країн ЄС. Створення чогось аналогічного для нашої держави, я вважаю, допомогло б у питанні покращення екологічного стану навколишнього середовища.

Те, що Відень місто без заторів та проблем з рухом громадського транспорту – це безперечно. Цю проблему в свій час почали розв’язувати і активно цим займаються до 2020 року (термін дії проекту) - klima:aktivmobil. Програма включає в себе: безкоштовну консультацію і фінансову підтримку підприємств, автопарків і забудовників, а також міст, громад і регіонів, туристичних компаній, шкіл і молодіжних ініціатив по розробці і реалізації транспортних проектів і заходів, направлених на зниження викиду СО2. Наприклад, WienerLinien - транспортний перевізник - робить ставку на електромобілі і вже використовує в Відні велику кількість автобусів з електричними двигунами. Також klima:aktivmobil довела, що захист клімату і оточуючого середовища починається з впливу на роботу транспорту: щорічне зниження викиду СО2 570 000 тон; надана фінансова підтримка для виготовлення приблизно 12 000 альтернативних транспортних засобів, з них понад 10 000 електромобілей, а також 1000 зарядних станцій для них; здійснена підтримка 130 проектів по популяризації велосипедів серед населення по всій країні; створено 5 600 так званих «зелених» робочих місць.

Поступове впровадження австрійського досвіду такого рівня в Україні передбачає: скорочення викидів парникових газів та покращення екології; економічний виграш завдяки більш ефективному транспорту і отриманим інвестиціям; збереженню та створенню зелених робочих місць.

Австрія підтримує партнерство з програмою THE PEP, в яку планують залучити й Східну Європу, у тому числі й Україну. Істотними моментами програми є: створення мережі підтримки для просування транспорту, дружнього до довкілля та здоров'я, на федеральних земель, що беруть участь в програмі (наприклад, розвиток планів дії по моделі klima:aktivmobil ), але також на рівні ЄС та на загальноєвропейському рівні ( THE PEP ); концентрація інвестицій австрійського фонду підтримки дослідження IFI та регіонів, що беруть участь в програмі, на екологічному транспорті, особливо, в містах і регіонах, для скорочення CO2, шкідливих викидів, ризику для здоров'я, наприклад, на альтернативних транспортних засобах, поновлюваному паливі, електротранспорті, ж/д мережі, автобусах і громадському транспорті, велотранспорті і ходьбі, а також на пожвавлених міських зонах і житлових районах. Одним з найяскравішим їх проектом в Україні є ACCES2MOUNTAIN – транспорт в Альпах та Карпатах.
 
  • І наостанок…

«Опыт, это то, что вы получите, глядя на что-то ещё» (Федерико Феллини). Австрія приділяє досить багато уваги енергоефективності в усьому, тим самим підтверджуючи статус успішної та думаючої про майбутнє країни. В Україні, доцільно було б впровадити аналогічний проект на базі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства екології та природних ресурсів, Міністерства охорони здоров'я. Як перший етап необхідно вивчити питання щодо впровадження klima:aktiv та klima:aktivmobil, переходу від старих АЕС до популяризації альтернативних джерел енергетики; залучення фінансової допомоги від влади, участі в проектах приватних та державних підприємств; проведення соціальних акцій та програм серед населення, починаючи зі шкіл та університетів; навчання по забудові екологічних будинків – стажування спеціалістів на об’єктах та австрійських школах klima:aktiv; проведення контролю та моніторингу з використання електроенергії, введення обмежень на певний час. Також, на що варто звернути увагу - це «австрійський симбіоз» усіх галузей між собою, від економічної до соціальної. Симбіоз полягає у таких складових як: рішення, реалізація, контроль, консультація, страхування, фінансування, що відбуваються на всіх етапах впровадження проектів. Ось такий «симбіоз» є найпершою сходинкою до побудови держави та реалізації усіх її проектів, що й необхідно для України у найближчий час.

Слід пам’ятати, що найголовніше почати з себе, адже кожен – це маленька цеглинка великої держави.


 

14.01.2015