Досвід Швейцарії. Програма «Молодь змінить Україну»

Говорити про відсутність можливостей для саморозвитку зараз може хіба вкрай лінива людина, адже їхня кількість росте, як гриби по дощу. Програма Благодійного фонду Богдана Гаврилишина «Молодь змінить Україну» якісно виділяється серед українських ініціатив. Вона дає змогу вивчити досвід державотворення, політичної, економічної, екологічної й культурної сфери найпотужніших країн Європи, безпосередньо спілкуючись із тими, хто цей досвід втілює.
 • Про фонд Богдана Гаврилишина

Власний шлях Богдана Гаврилишина починався як історія звичайного українського емігранта: народившись у селі Коропець біля Тернополя, під час ІІ Світової він потрапив до Німеччини, а далі емігрував до Канади. Однак чоловік проявив не лише незвичайну витривалість, а й неймовірні здібності: за відносно короткий час він, не маючи нічого, крім роботящих рук і розумної голови, зумів побудувати стрімку кар’єру ─ вступив до Університету Торонто, займав менеджерські, інженерні посади, до всього підходячи інноваційно і заслуживши велику повагу не лише серед своїх колег, а й в управителів багатьох країн світу.Зараз Богдан Гаврилишин – економіст зі світовим іменем, засновник Міжнародного економічного форуму в Давосі, дійсний член Римського клубу, «батько» університету МІМ-Женева, радник кількох президентів, людина, котра зробила вклад у розвиток багатьох країн світу.

Детальніше це все він описав у своїй книжці «Залишаюсь українцем», яку багатьом дарує, однак підписує лише тим людям, котрі її прочитали.

Аби допомагати молоді рідної країни здобувати досвід і впроваджувати зміни простішим шляхом, Богдан Гаврилишин започаткував благодійний фонд, а у 2012 втілив програму «Молодь змінить Україну».
 
 • Про програму

Вона має на меті підготувати нову українську еліту, здатну трансформувати країну. Втілення такої візії творці вбачають через освітні поїздки за кордон – до Австрії, Німеччини, Норвегії, Швейцарії, Швеції або Польщі. Група з 5-7 осіб на певний період часу (оптимально 7-10 днів) відправляється в обрану країну, де зустрічається з громадськими діячами, урядовцями, економістами, освітянами, відвідує різноманітні заходи, таким чином вивчаючи досвід країни.

Всі витрати на поїздку повністю покриває фонд.

По поверненню групи готують рекомендації для України і втілюють отримані знання у власних проектах.
 
 • Хто може подаватися

Учасники формують групи самостійно. Рекомендується, щоб серед них були юрист, політолог, економіст, соціолог чи культурний антрополог. Всі учасники повинні вільно володіти англійською, і хоча б один – мовою країни, у яку відправляються. Вік учасників – від 20 до 35 років.Один із учасників повинен координувати групу (і безпосередньо контактувати з фондом), а один – відповідати за фінансову звітність.

Якщо котрийсь із учасників не задовольняє вимог фонду, групу можуть переформатувати, виключивши певних аплікантів і додавши інших.

Цьогорічний дедлайн для подання документів – 31 жовтня.
 
 • Формування групи і реєстрація на програму

Група, яка сформувалася і хоче податися на програму, повинна визначитися з лідером, а також підготувати ряд документів. По-перше, це загальний профіль групи зі вказівкою обраної країни і персональною інформацією про кожного апліканта.

По-друге, орієнтовний кошторис подорожі. Його варто робити максимально наближеним до реальності й обирати бюджетне житло, не витрачати великі гроші на харчування. Натомість варто подбати про переїзди всередині країни, переліт, витрати на зустрічі. Сувеніри або подарунки людям, із якими зустрічатиметеся, також варто купувати за свої гроші. Після мандрівки всі витрати доведеться підтвердити чеками.

Ще один важливий момент із фінансами: їх отримуєте не ви персонально і не ваш керівник, а організація, до якої ви входите або яка сприяє вашій поїздці. Це, наприклад, громадська організація чи облрада.

По-третє, ви повинні підготувати орієнтовний план поїздки. Тобто те, де ви побуваєте, вирішуєте самі. Варто намагатися вмістити у день щонайбільше зустрічей, щонайбільше міст.Так, наша група їхала до Швейцарії. Ми спланували свою мандрівку так, що кожного дня мали по 2-3 зустрічі, а також відвідували загальнодоступні заходи – наприклад, форум СОТ і CERN.

Оскільки Швейцарія – невелика країна, ми осіли у двох містах – Женеві і Берні, звідкіля їздили до інших. Переважно прокидалися дуже рано і виділяли на кожне місто не більше двох днів. Зустрічі планували на 10 ранку, 14 і 16 години. Неділю ж, коли більшість установ не працює, використали для відпочинку – їздили в гори й маленькі туристичні містечка (також у цей день можна організовувати неформальні зустрічі – зі студентами, з місцевими за чашкою кави). Це давало нам змогу не просто обʼїздити всю країну, а й охопити максимальну кількість сфер і людей.

Однак ми зробили і ряд помилок. Зокрема, почали з більш вузькотематичних зустрічей, які розповідали нам про конкретні аспекти: з зустрічі в Міжнародній організації захисту інтелектуальної власності, з парламенту, а десь на середині мандрівки спілкувалися з професором, який надав нам усю необхідну загальну інформацію про політичну систему Швейцарії, її уряд й економіку. Тобто це значно знадобилося б нам на початку. Також ми проігнорували екологічну сферу, яка у Швейцарії є дуже потужною і вивчення якої особливо цікаве для фонду.

Планувати усі зустрічі варто, ставлячи собі одне і те ж питання: а що конкретно я можу винести з цього для України. Тобто обід із бізнесменом, який заснував круту мережу концептуальних кафе, може бути корисним особисто вам, але навряд чи є важливим для реформування України.

Радимо розбити між учасниками «сфери впливу»: аби кожен моніторив цікаві для нього установи, на основі чого варто зробити узагальнену таблицю. До неї можна включати не лише персональні зустрічі, а й загальновідкриті заходи (той же форум СОТ).

І нарешті – документи, які готує кожен учасник персонально: власне резюме двома мовами (українська, англійська) і мотиваційний лист. У ньому варто не просто подати себе як круту досвідчену людину, а наголосити на тому, як ви використаєте поїздку, які конкретні кроки ви зробите після поїздки – що принесете Україні.

Із детальнішим описом документів і контактами можна ознайомитися тут.
 
 • Зустріч із представниками фонду

Якщо ваша група – повністю або частково – потрапила до відібраних щасливчиків, вас запросять на зустріч. Переважно вони проходять у дуже теплій атмосфері в офісі фонду. Це затишна квартира у Києві, де ви за чашкою чаю спілкуватиметеся з Богданом Дмитровичем й/або іншими представниками фонду.Кожен із вас представить себе, розповість про власні зацікавлення й персональну мотивацію до участі, після чого Богдан Гаврилишин розповість вам трохи про себе й настанови на мандрівку. Особливо багато він може сказати про Швейцарію – адже у тій країні довго живе. Однак і щодо інших держав він може дати поради фактично у будь-якій сфері.

Представники фонду можуть внести корективи у вашу програму або фінанси, допомогти налагодити контакти, дати рекомендації.
 
 • Підготовка до поїздки

Надалі ви починаєте працювати на свій візит – вивчаєте досвід країни в обраній сфері через інтернет і книжки, а також контактуєте з людьми, з якими зустрічатиметеся.

Так, зустрічі повністю плануєте ви. У нашій групі ми поділили контакти між собою і далі персонально надсилали листи – на офіційні скриньки установ (університети, бібліотеки, парламент, міністерства, громадські організації, місцеві адміністрації або облради) або тим людям, чиї контакти мали безпосередньо.

Тож будьте готові до ділового листування англійською мовою, різних “thank you for your attention” і “kindly remind you about my previous letter”. Європейці зазвичай люблять усе планувати заздалегідь, тож оптимально контактувати щодо зустрічей за місяць-два до запланованих дат подорожі. Варто подавати конкретику: у 2-3 реченнях описати мету візиту і програму, сказати про те, що хочете отримати від зустрічі, дати й час, на які її плануєте. Фонд надасть вам супровідний лист і рекомендацію – а ім’я Богдана Гаврилишина у Європі відчиняє багато дверей.

Більшість установ протягом тижня відгукуються на листи. Якщо мовчатимуть – надішліть лист із нагадуванням й обережним проханням відповіді. У разі відмови спробуйте запропонувати інші дати або попросити контакти інших компетентних у цьому питанні людей. Однак обов’язково майте варіанти зустрічей про запас.

Також учасникам варто подбати про отримання віз. Фонд надає лист-запрошення або підтримки, а заброньовані готелі, квитки й решту документів ви подаєте власноручно.

Безпосередньо перед від’їздом ви знову зустрінетеся з Богданом Дмитровичем, а також із послом в України тієї держави, у яку їдете. Вам нададуть кошти і фінальні рекомендації.Ну а далі – тиждень незабутніх зустрічей у країні мрії.
 
 • Повернення

По приїзді протягом двох тижнів група готує звіт із поїздки (загальний і фінансовий). А кожен учасник – аналітичні статті й рекомендації для України зі сфери, яку він вивчав.

Однак отриманий досвід варто не лише викладати на папері, а й втілювати для України – готувати відповідні проекти, рекомендації урядовим структурам. Важливо, щоб ваша діяльність після програми відповідала тим планам, які ви описували у мотиваційному листі й розповідали представникам фонду. Все ж не просто покататися ви в країну відправлялися. Та й фонд може посприяти з контактами і порекомендувати особливо вдалих дослідників потенційним грантодавцям або роботодавцям.

Для тих, хто дуже гарно проявить себе, фонд обов’язково запропонує додаткові можливості співпраці, а також може відіслати вас у ту ж країну вдруге – закріпити результат, глибше поринути в проблему, яку ви досліджували.

Також важливо по поверненні якось сконтактувати з людьми, з якими ви мали зустрічі. Наприклад, відіслати їм спільні фото. Закріпити знайомство, так би мовити, адже в майбутньому добра згадка вам точно пригодиться.

А підсумовують свої дослідження учасники на конференції укінці року. Тут ви представлятимете свої доробки, спілкуватиметеся з однодумцями, матимете змогу приєднатися до Асоціації учасників програми «Молодь змінить Україну».
 
 • Що дасть вам ця програма:

 1. Це змога визначити конкретне русло, в якому ви плануєте рухатися в житті, зміни, які хочете принести в країну, а також – почати свою урядову або громадську діяльність. Такий пункт у резюме роботодавці явно не оминуть.
 2. Інформацію від першоджерел. Важливі деталі, яких ви більше ніде не знайдете, а також контекст, у якому це все творилося. Змогу провести конкретні дослідження.
 3. Хорошу базу контактів за кордоном, а також в Україні – серед колег, які їздили за тією ж програмою.
 4. Навички ділового листування, тайм-менеджменту, планування грошей, часу і мандрівок, практику англійської й інших іноземних мов.
 5. Відвідини чудової країни – відпочинок з користю.

Фото: bhfoundation.com.ua, villaoceanhotels.com, theukrainians.org, masa-tcb.co.il

studway.com.ua/bogdan-gavrylyshyn/

16.10.2014