Досвід Австрії. Програмний звіт (ІІ частина).

Молодь змінить Україну

Австрія 25.05. – 01.06. 2014 р.

Учасники: Володимир Сольчаник, Ганна Моначенко, Дарина Дуда, Іванка Валюшко, Людмила Дохтаренко, Олександр Златін, Олена Бєдова, Ольга Мелих
 
  • Інформація про зустріч в Парламентській групі Народної партії Австрії 

(28 травня 2014 року, м. Відень)
Робоча зустріч представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 з з представниками Парламентської групи Австрійської Народної Партії

Назва установи/організації:
Парламентська група Австрійської Народної Партії, Відень

 

Короткий опис діяльності установи/організації:
Австрійська Народна Партія була заснована 17 квітня 1945 року. Ця нова політична партія відрізнялася від своєї попередниці «Християнської партії» своєю прихильністю до парламентської демократії та австрійської нації. Діяльність партії спрямована більше в соціально-прогресивному русі, як сучасна партія, яка об’єднує не тільки різні професійні групи, але й різноманітні ідеологічні течії. 600 тис. членів роблять АНП найбільшою партією в Австрії. Те, що ми вважаємо само собою зрозумілим сьогодні ґрунтується на історичних здобутках АНП: подолання класового конфлікту через суспільство, заснованого на партнерстві; широке поширення приватної власності, процвітання завдяки реалізації соціальної ринкової економіки; свобода, незалежність і бачення об'єднаної Європи, яка вперше була проголошена АНП в 1948 році.
Основні питання, що були обговорені
У ході зустрічі проведений обмін думками з питань історії виникнення партії, принципів та засад діяльності, функціонування партії та її осередків.

Головні тези:
- Австрійська Народна Партія є членом Європейської Народної Партії (ЕРР)з 1991 року. Починаючи з конгресу Європейської Народної Партії, який відбувся в Бухаресті в жовтні 2012, АНП представлена Віце-Президентом, членом Єврокомісії Johannes Hahn.
- Принципи, що регулюють підхід Австрійської Народної Партії до суспільного і політичного життя засновані на християнській прихильності до людської гідності. Політична діяльність партії орієнтована на людину і її ролі в суспільстві. Партія керується принципами милосердя, справедливості, свободи та терпимості. Одним із завдань, яке стоїть перед АНП- боротьба з бідністю та соціальними недоліками, адже відповідальність держави є суттєвою в цьому плані і не єдиною.
- Членами Австрійської Народної Парті є понад 600тис. громадян, що робить її найбільшою партією в Австрії. До складу партії входять 6 асоціацій:
1. молоді;
2. жінок;
3. пенсіонерів;
4. робітників;
5. підприємців;
6. фермерів;
7. службовців.

Вони працюють у всіх 2357 громадах, розділених на 9 федеральних землях та 121 районних відділеннях. Вони активно проводять свою діяльність на регіональному рівні. Однією з останніх завдань, які поставлені перед партією – залучення нових членів, оскільки все більше зменшується зацікавленість у політичній активності громадян, особливо в молоді.

 


Фінансування політичних партій.
Головні тези:
- Різна діяльність політичних партій - в області організації, інформації чи зв’язків з громадськістю потребують кваліфікований персонал, за якими, звісно, стоїть оплата праці. Насправді, в Австрії пожертвування і членські внески не є достатніми для покриття всіх витрат партії. З метою запобігання здійснення впливу на політичні партії з боку інвесторів, вони субсидуються з податкових надходжень.
- Основні суми та нормативні витрати на партії напряму залежать від результатів виборів.
Наприклад, у цілому близько 16,5 млн. євро було передбачено в бюджеті на підставі Закону про партії для витрат по зв'язках з громадськістю в проекті федерального бюджету 2010 року. Кожна сторона представлена в Національній раді з п'яти членів (мінімально необхідних для формування парламентської групи) отримує основну суму приблизно 218 тис. євро, а залишок розподіляється між окремими сторонами пропорційно їх частці голосів на останніх виборах до Національної ради. Ці витрати можуть мінятися залежно від індексу споживчих цін.
- Фінансування виборчих кампаній.
Як і сторони, що представлені в Європарламенті, так і партії, представлені в Національній раді, мають право на одержання допомоги для покриття частини витрат на виборчі кампанії. Тут також суми доступні пропорційно відсотку отриманих голосів. Мають право на пропорційне відшкодування витрат на виборчу кампанію ті партії, які під час виборів до Національної Ради отримали частку голосів більш ніж на один відсоток.
Основним показником фінансування політичних партій в Австрії виступає прозорість та невідворотність від відповідальності за порушення законів.

Володимир Сольчаник
 
  • Інформація про зустрічі в SOS – Дитячі містечка, Відень

(28 травня 2013 року, м. Відень)
Робоча зустріч представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 з представниками SOS - Дитячі містечка, Відень

Назва установи/організації:
SOS - Дитячі містечка, Відень

Короткий опис діяльності установи/організації:
SOS - Дитячі містечка — незалежна, неурядова, соціальна, благодійна організація.
Мета організації: захист дітей, що залишилися без батьківської опіки, захист їхніх прав та інтересів, сприяння навчанню та вихованню дітей. SOS Children’s Villages є одною з найбільших міжнародних неурядових фундацій (згідно з дослідженням Financial Times).
Основну ідею Дитячих містечок SOS визначають чотири елементи: мати, брати та сестри, дім та містечко (Mutter, Geschwister, Haus, Dorf). Кожна дитина повинна рости під одним дахом з матір’ю/ батьком/ батьками, братами та сестрами в громаді. Ідея, яка працює по всьому світу вже 65 років, незалежно від суспільства, культури чи релігії.
 

Основні питання, що були обговорені
1. Про ідею Австрії для дітей планети.
У ході зустрічі відбувся обмін думками з окремих питань історії організації, її міжнародної діяльності, основних механізмів захисту прав дітей.

Головні тези:
- організація заснована 25 квітня1949 році Германом Гмайнером для соціально незахищених та дітей-сиріт в Інсбруку. Сьогодні працює в 133 країнах через національні асоціації, в тому числі в Україні. Цього року вона відсвяткувала своє 65 річчя. В Австрії працюють 11 Дитячих Містечок SOS, 22 молодіжних житлових мікрорайонів, два проекти для біженців;
- в Австрії створено Соціально - педагогічний інститут SOS - Дитячі містечка Австрії (SPI), що має назву: «Дослідження та розробки». Його робота спрямована на соціальні дослідження, вироблення рекомендацій та підтримку дітей на різних рівнях, які мешкають в Дитячих Містечках SOS.

2. Які особливості віденського Дитячого містечка SOS.

Головні тези:
- дитячі містечка SOS у Відні відкрились тільки у 2006 рокі. Умовно Відень поділений на 8 районів SOS, які не відповідають адміністративному поділу, де мешкають 101 дитина. Деякі родини мешкають у квартирах багатоповерхівок;
- в родині мешкає 4-5 дітей, їм надається психологічна та правова підтримка.

3. 65 років – це багато чи мало і що ще хочеться зробити.

 

Головні тези:
- 25 квітня цього року організація відсвяткувала свої 65 річчя. Сьогодні працюють 545 СОС Дитячих Містечок: 61926 дівчат та хлопчиків виховуються в родинах; 602 Молодіжних містечка: 20398 молодих людей живуть там, поки вони готуються зробити крок у доросле життя; 222 Дитячих садочка: 22322 дівчат та хлопчиків; 182 Школи Германа Гмайнера: 108117 дітей відвідують заняття; 100 центрів професійної підготовки для 23404 молодих людей; 624 соціальних центри; 73 медичних центра, що провели лікування 723289 за минулий рік; 16 надзвичайних програм для дітей та їх сімей з кризових регіонів;
- дитячі містечка SOS були нагороджені Spendengütesiegel. Ця премія - це перш за все Австрійський Знак якості, Знак довіри;
- організація працює за рахунок благочинних внесків. У 2013 році близько 850000 сімей Австрії зробили благочинні внески. 38,8 відсотків усіх коштів – це сотні тисяч «тихих» помічників, а решта суспільні внески;
- організація допомагає також країнам, в яких введено надзвичайний стан. Сьогодні це Сирія, Східна Україна, Південна Африканська Республіка, а також Боснія, Сербія та Хорватія в зв’язку з повінню (допомогти можна за допомогою sms повідомлень, онлайн пожертвувань, переказу коштів на рахунок, здійснення інтернет-покупок в магазині SOS.

Ганна Моначенко
 
  • Інформація про зустрічі у Віденській лютеранській середній і професійній школі

(28 травня 2014 року, м. Відень)
Робоча зустріч представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 з представниками Лютеранської середньої та професійної школи

Назва установи/організації:
Лютеранська середня та професійна школа

Короткий опис діяльності установи/організації:

Evangelisches Gymnasium Wien — молода приватна школа, яка робить ставку на індивідуальний підхід до кожної дитини, сприяє розвитку творчості, об’єднує загальноосвітню та професійну (технічну) підготовку. Подібних моделей шкіл усього дві по всій Австрії.
Основна ідея школи – виховання особистості в цілому. (Я. Коменський) Терпимість та космополітичні євангелістські відносини, що лежать в основі шкільного життя. Мета виховання: допоможи ближньому.
Більш детально ознайомитись з діяльністю та принципами школи можна на офіційному сайті:
http://www.evangelischesgymnasium.at/schulprofil/index.html
Або з відеоролика про школу: https://www.youtube.com/v/dcLeT35QuHQ?hl=de&fs=1
 

Основні питання, що були обговорені
1. "Werkschulheim". Досвід впровадження та профілі навчання.
У ході зустрічі нас цікавив аспект дуальності системи професійної освіти в середній школі.

Головні тези:
- школа працює 5 днів на тиждень. Три дні – загальноосвітні предмети, два дні – професійні предмети;
- основні профілі:
• теслярі;
• ювелірна справа;
• ІТ технології;
• декоративно-прикладне мистецтво.
Перевагами такого підходу є не тільки здобуття професійних навичок, а й вміння працювати в команді, доводити проект до кінця, розвиток навичок спілкування, технічна освіта.
- школа співпрацює з Євангелістською музичною школою Йоганна Себастьяна Баха. Учні можуть також отримати музичну освіту (гра на музичних інструментах, хор, сольфеджіо, музична література). http://www.bach-musikschule.at/JSBM/.

2. Хто може навчатися в школі та скільки коштує навчання?

Головні тези:
- навчатися в школі можуть діти різних віросповідань, національностей. Перші два роки навчання дітей, для яких німецька мова не є рідною, не оцінюють з мов. Відвідування занять з релігії та релігійних свята не є обов’язковим для учнів інших віросповідань.
В школі 5% учнів – діти з обмеженими можливостями. Для них передбачено спеціальні під’їзди до школи, окремий туалет, ліфт.
Навчання в школі коштує в середньому 300 євро на місяць.

3. Які мови вивчаються у школі?
- В школі вивчають англійську та німецьку мови з першого класу, французьку – з 3 класу, латинь – з 5 класу.

4. Які проекти здійснює Лютеранська середня та професійна школа та в чому виражається основна її ідея допомоги ближньому?

Головні тези:
- Це єдина школа в Австрії, яка співпрацює з соціальним інститутом Diakoniewerk Gallneukirchen (http://www.diakoniewerk.at/), що здійснює допомогу людям похилого віку та людям з обмеженими можливостями. Проект 2013 року називається «Старші та молодь під одним дахом». В рамках цього проекту учні школи разом з людьми похилого віку готуються до свят, роблять прикраси для кімнат, організують музичні та літературні зустрічі й зустрічають разом релігійні свята.

Ганна Моначенко
 
  • Інформація про ознайомчий візит до Відділення ООН у Відні

(29 травня 2014 року, м. Відень)
Ознайомчий візит представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 до Відділення ООН у Відні

Назва установи/організації:
ООН у Відні
 

Короткий опис діяльності установи/організації:
Відділення ООН у Відні було створено 1 січня 1980 року в якості третьої штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй після Нью-Йорку та Женеви (і до Найробі).
Відділення ООН у Відні виконує функції представництва і зв’язку з постійними представництвами країн-членів при ООН, урядом приймаючої сторони, а також міжурядовими і неурядовими організаціями, що знаходяться у Відні.
Основні питання, що були обговорені
У ході візиту до штаб-квартири ООН у Відні українських учасників було ознайомлено з
- роллю ООН у світі,
- умовами членства і причинами, які можуть служити підставою для виключення з ООН,
- основними принципами функціонування системи ООН в цілому і особливостей роботи Відділення ООН у Відні зокрема,
- історією створення Відділення ООН у Відні.

На запрошення уряду Австрії Міжнародне агентство з атомної енергії і Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку створили у Відні свої штаб-квартири в 1957 і 1967 роках, відповідно. У 70-ті роки минулого сторіччя уряд Австрії надало цим двом організаціям постійне місцеперебування - Віденський міжнародний центр (ВМЦ), який був офіційно відкритий 23 серпня 1979. Для повномасштабного використання нового комплексу до Відня з Нью-Йорка і Женеви були переведені інші підрозділи Організації Об'єднаних Націй. Багато з них були об'єднані в Відділення Організації Об'єднаних Націй у Відні, яке було засновано 1 січня 1980.
У розташованих в ВМЦ організаціях працюють понад 4000 співробітників з більш ніж 100 країн. Біля однієї третини з них є громадянами Австрії.
 

У ВМЦ розташовані наступні організації :
- Відділення Організації Об'єднаних Націй у Відні;
- Управління Організації Об'єднаних Націй з наркотиків і злочинності (UNODC);
- Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ);
- Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО);
- Підготовча комісія Організації з Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ОДВЗЯВ).

Висновки:
Розміщення ООН та інших міжнародних організацій у Відні, перетворило це місто в світову політико-дипломатичну платформу, в одну з дипломатичних столиць світу.
Крім політичного компоненту, що є надзвичайно важливим у зовнішній політиці Австрії, розміщення такого міжнародного центру у Відні забезпечило на багато років вперед й певний економічний ефект для цієї держави. Адже тут постійно знаходяться іноземні делегації, які витрачають свої кошти на користь економіки Австрії.

Олександр Златін
 
  • Інформація про зустріч в Постійній Місії Австрії при ООН

(30 травня 2014 року, м. Відень)
Робоча зустріч представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 з представниками Постійної Місії Австрії при ООН

Назва установи/організації:
Постійна Місія Австрії при ООН

Короткий опис діяльності установи/організації:
Постійна Місія Австрії при ООН представляє собою постійне дипломатичне представництво Австрії при ООН, яке веде повсякденну дипломатичну роботу, має представницький характер і виконує політичні функції реалізуючи інтереси Австрії в рамках ООН та інших міжнародних організаціях розташованих у Віденському міжнародному центрі.

Основні питання, що були обговорені
1. Система установ ООН у м.Відень
В ході зустрічі висвітлювались головні установи, які територіально розміщені у м.Відень.
 

Головні тези:
Відділення Організації Об'єднаних Націй у Відні об’єднує низку міжнародних організацій, управлінь та служб:
- Управління по боротьбі з наркотиками та злочинністю (UNODC),
- Комісія з питань міжнародної торгівлі (UNCITRAL)
- Міжнародна інформаційна мережа з питань відмивання грошей
- Міжнародний комітет з питань контролю наркотичних речовин (МККН)
- Управління з питань космічного простору
- Поштова адміністрація Організації Об'єднаних Націй
- Інформаційна служба Організації Об'єднаних Націй (ІСООН)
- Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй у справах біженців (УВКБ)
- Управління Організації Об'єднаних Націй з обслуговування проектів (ЮНОПС)
- Науковий комітет Організації Об'єднаних Націй по дії атомної радіації (НКДАР ООН)
- Управління служб внутрішнього нагляду (УСВН)
- Програма Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП)
- Програма Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища - Тимчасовий секретаріат Карпатської Конвенції
- (Рамкова конвенції з охорони і сталого розвитку Карпат)
- Управління з питань роззброєння
- Реєстр збитку Організації Об'єднаних Націй, заподіяної внаслідок будівництва стіни на окупованій палестинській території

2. Форми та напрями роботи Постійного представництва Австрії при ООН протягом останніх років. Питання фінансування.
Були висвітлені аспекти та питання, на які Постійне представництво Австрії при ООН зараз зосереджує свою увагу найбільше. Робота над цими завданнями та проектами триває вже не перший рік і саме на них зосереджена вся увага.

Головні тези:
- Усі витрати Організації Об'єднаних Націй покриваються в рамках її бюджетів за рахунок обов'язкових та добровільних внесків держав-членів.
- Існують також позабюджетні джерела фінансування, які, як правило, виражені у формі благодійних внесків від фізичних або юридичних осіб, зацікавлених у вирішенні певного питання. Наприклад, Австрія зараз працює над винайденням та розвитком альтернативних можливостей застосування атомної енергії. Перші розробки спрямовані на використання її у медичних цілях.
- Окрім питання альтернативного застосування ядерної енергії, Представництво зосереджено на проблемах:
- організованої злочинності та торгівлі
- реформі правосуддя
- боротьбі з корупцією
- зловживання наркотиків
- боротьба з тероризмом
- Робота здійснюється сегментарно: нормативний та оперативний сегменти роботи.

Дарина Дуда
 
  • Інформація про зустріч в Федеральному міністерстві науки, досліджень та економіки

(30 травня 2014 року, м. Відень)

Робоча зустріч представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 з представниками Федерального міністерства науки, досліджень та економіки Австрії

Назва установи/організації:
Федеральне міністерство науки, досліджень та економіки

Короткий опис діяльності установи/організації:
Федеральне міністерство науки, досліджень та економіки – міністерство Австрії, що створює оптимальну основу для функціонування підприємств та представляє інтереси Австрії на міжнародному рівня як місця для ведення бізнесу.
Основні питання, що були обговорені
Про деякі аспекти діяльності Федерального міністерства науки, досліджень та економіки Австрії.
У ході зустрічі було обговорено основні аспекти діяльності Федерального міністерства, а також проаналізовано основні економічні показники Австрії.
Основу ВВП країни становить надання послуг. Виготовлення сільськогосподарської продукції займає найменшу частку ВВП.
Лідируючі позиції у зовнішній торгівлі Австрії традиційно займає Німеччина.
 

Головні тези:
- Федеральне міністерство науки, досліджень та економіки було створено на початку березня поточного року у результаті реорганізації двох міністерств та, станом на 2014 рік, є найбільшим міністерством Австрії;

Підприємництво в Австрії:
- за кількістю найманих працівників в Австрії, найбільшу частку займають мікропідприємства (від 1 до 9 працівників) – 92,2 %, малі (10 – 49) – 6,3 %, середні (50 – 249) – 1,2 %. Отже, кількість малих та середніх підприємств Австрії становить 99,7%.;
- за рахунок великої кількості мікро-, малих та середніх підприємств, в Австрії спостерігається низький рівень безробіття (менше 5 %);
- дуальна система («dual system») навчання. Навчання в двох місцях: практика на підприємстві (80 % часу, спеціальні знання та навички для подальшої роботи), професійна школа (20 % часу, теоретичні основи, пов’язані з практичною частиною). Навчання починається з 15 років, близько 40 % залучені до даної системи навчання. Як результат, Австрія займає друге місце серед країн з найнижчим рівнем безробіття у молоді – 9,5 %;
- підтримка підприємництва з акцентом на малі та середні відбувається за декілька ми напрямками:
1) полегшення доступу до фінансових ресурсів (збільшення кредитних ліній по erp-кредитам до 200 млн. євро, відкриття фондів з підтримки малого та середнього підприємництва та ін.)
2) зменшення адміністративного тягаря для бізнесу (електронні рахунки, сайт надання бізнес-послуг).
3) пріоритетом роботи даного Міністерства є зниження та спрощення заходів регулювання діяльності підприємств з боку держави.

Енергетична політика Австрії:
- три стовпи: енергоефективність, відновлювальна енергія, безпека постачань енергоносіїв;
- сформована «екологічна свідомість» у 70-х – 80-их рр. ХХ століття у австрійців призвела до розвитку диверсифікації джерел енергії, зокрема – відновлюваних;
- НІЯКОЇ ЯДЕРНОЇ ЕНЕРГІЇ!
- 32% енергетики Австрії – відновлювані джерела, а електрика – на 76% є відновлюваною (з них 66% - ГЕС = 12,7 ГВт)
- З 1973 року по 2012 рік, рівень споживання енергії в Австрії скоротився на понад 35%

Зелена економіка
- Екологічні цілі ЄС (до 2020 року), стали факторами економічного зростання та науково-технічного прогресу Австрії;
- Відносно низька вартість енергії стає противагою низькій вартості праці (по грошах виходить навіть вигідніше);
- Понад 190000 робочих місць – в галузі зеленої економіки

Висновки.
Австрія високорозвинена країна з високим рівнем економічного розвитку, що підтримує мале та середнє підприємництво, за рахунок чого їх питома вага у загальній кількості підприємств становить 99,7 %. Це стало результатом полегшення доступу підприємств до грошових коштів та послаблення адміністративного тягаря на бізнес. На цьому державні установи не зупиняються, у подальшому планується дерегуляція підприємств.
Дані підприємства використовуються для проведення навчання студентів з метою їх подальшого працевлаштування.
Людмила Дохтаренко,
 
Сергій Феофанов
 
  • Інформація про зустріч в КультурКонтакт Австрія 

(30 травня 2013 року, м. Відень)
Робоча зустріч представників групи Австрія 25.05. 01.06.2014 з представниками КультурКонтакт Австрія

Назва установи/організації:
KulturKontakt Austria

Короткий опис діяльності установи/організації:
KulturKontakt Austria — австрійська асоціація, що бере участь у культурному обміні між Австрією та Східною і Південно-Східною Європою. Працює в сферах освіти, культури та мистецтва. Некомерційна організація, що здійснює свої програми від імені та з підтримки Федерального міністерства освіти та зі справ жінок (BMBF) та федерального канцлера (BKA).
Мета організації:
- ККА сприяє обміну та співпраці між навчальними закладами Східної та Південно-Східної Європи та Австрії для підтримки реформ освіти;
- ККА підтримує співпрацю між школами, художниками, закладами культури в Австрії;
- ККА здійснює міжнародні обміни, програми, надає стипендії для діячів мистецтва, вчителів.
Основна ідея - здійснення рівного доступу до освіти, культури та мистецтва.
 

Основні питання, що були обговорені
1. Стратегічне направлення ККА

У ході зустрічі відбувся обмін думками з окремих питань основних стратегічних напрямків роботи ККА

Головні тези:
- Основі стратегічні принципи: різноманітність, взаємодія вітчизняної та зарубіжної робочої сили, підвищення якості, розширення мережі та інтерфейсу роботи в трьох областях: освіти, мистецтв і культури, а також географічний фокус на стратегічне значення для Австрії не Держав-членів ЄС зі Східної та Південно-Східної Європи.
- різноманітність базується на інклюзивному навчанні, яке впроваджується з метою отримання рівного доступу до освіти та права навчатися за місцем проживання;
- взаємодія. Національні системи освіти різні. Проте, у все більш глобалізованому світі, вони стикаються з аналогічними проблемами. Так KKA сприяє впровадженню інноваційних форм навчання один від одного, всередині та між системами освіти для цільової управління змінами в різних країнах;
- підвищення якості;
-розширення мережі. Міждисциплінарна співпраця і взаємодія на межі розділу між системами освіти, мистецтва, культури та економіки є одним з ключових елементів роботи ККА.
2. Мультикультуралізм в Австрії. Основні проекти цього явища.

Головні тези:
- Сьогодні в Австрії спостерігається тенденція до хвилі міграції з Туреччини, Сербії, Хорватії, Болгарії, Румунії, тому питання допомоги в інтеграції до нового середовища та збереження культури і мови мігранта є дуже актуальним.
Проект «Міжкультрність та багатомовність – це шанс!». Проводиться вже 8-й раз. Проект спрямований на аналіз мовного та культурного розмаїття та сприяє принципу реалізації «міжкультурного навчання» й розвитку багатомовності.
Напрямки проекту:
- знайомство з різними способами життя і цінностями;
- ппротистояння расизму і заохочення громадянської мужності;
- лліквідація забобонів і дискримінаційних механізмів;
- експертиза явища міграції;
- робота з мовного та культурного розмаїття в класі / школі / суспільстві;
- багатомовність і мова усвідомлення;
- просування рідної мови і двомовності;
- співпраця між батьками, студентами та викладачами.

3. Щодо перспектив співпраці ККА та України
Головні тези:

- У 2006 році в Одесі відкрито координаційний центр ККА. Основні напрямки співпраці – програми для підвищення кваліфікації вчителів, нові методи викладання (метод проектів).
Проекти впроваджуються у співпраці з педагогічним інститутом Одеси.

Ганна Моначенко
 

22.06.2014