Досвід Швейцарії. Чому швейцарці не хочуть бути в ЄС?

Досвід Швейцарії у відносинах з Європейським Союзом, зважаючи на євроінтеграційні процеси в Україні, надзвичайно цікавить сьогодні. Відкритим залишається питання: «Чому Швейцарія і досі не в ЄС?».

 З метою з’ясувати це група учасників програми «Молодь змінить Україну» зустрілася з Алоісом Охснером, Старшим радником з економічних питань Директорату з європейських справ, та його асистентом Маріном Гудом.  

Як пояснив пан Охснер, небажання Швейцарії до надмірного зближення, а тим паче набуття членства в ЄС, обумовлене, в першу чергу, історичною традицією нейтралітету, яка, до речі, виявилася для Швейцарії дуже вдалою. Неабияку роль відіграють сильна автономія кантонів і зосередження влади в руках народу, а не політиків.

За словами пана Охснера, більшість швейцарців навіть не знають, як звати їхнього президента, адже через рік він все одно буде змінений. А більшість українців зацькують за таке невігластво – знати потрібно всіх поіменно, в обличчя і за послужним списком.

 


Європейський нейтралітет Швейцарії означає те, що країна готова співпрацювати з Європою в технічному і економічному плані, але не в політичному. Парадокс у тому, що власне через технічну і економічну співпрацю Швейцарії дуже важко абстрагуватися від Європи в політичному плані. Швейцарія є одним з найбільших інвесторів ЄС. Водночас ЄС є найбільшим торговельним партнером Швейцарії. Це породжує тісний зв'язок між обома сторонами, в тому числі й політичний. І все-таки, незважаючи на географічне розташування та вплив рішень Європейського союзу на внутрішню політику та економіку держави, Швейцарія не є членом ЄС, хоча ще в грудні 1992 р. обрала двосторонній курс («bilateral track»), за допомогою якого їй вдалося досягти політики відкритості та кооперації, взаємного доступу до ринку товарів.

Жваву дискусію викликала підтримана швейцарцями ініціатива (50,3% голосів) щодо обмеження кількості іммігрантів з інших країн Європи («stop mass immigration»), що фактично порушує принцип вільного пересування громадян ЄС. Пан Охснер пояснив, що введення квот аргументують тим, що в Швейцарську Конфедерацію кожен рік іммігрують 23% громадян ЄС, що становить 1% від населення всієї Швейцарії.

Група Швейцарія: Ірина Половець, Тетяна Херувімова, Едуард Гоцул, Христина Шабо, Ірина Кутняк, Ганна Янова, Петро Шкутяк, Ілля Перегонцев
 

16.05.2014