«Незалежний регулятор ринку газу в Україні» - Благодійний фонд “

10 листопада 2010 року о 16.00 в конференц-залі готелю "Редіссон Сас Готель", пройшло відкрите засідання Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club», присвячене дискусії: «Незалежний регулятор ринку газу в Україні».

«Європейські норми дадуть регулятору ринку газу більше прав, але і посилять контроль за ним», - до такого висновку дійшли учасники круглого столу. Захід об’єднав журналістів, експертів, представників бізнесу та влади, які оцінили, що означатиме для нинішнього регулятора ринку газу – Національної комісії регулювання електроенергетики, – запровадження нових вимог Європейського Союзу. Серед присутніх варто відзначити ключових експертів програми підтримки впровадження Енергетичної стратегії України, що фінансується з боку ЄС, радників програми Твінінгу ЄС, спеціалістів з Європейської Бізнес Асоціації та Світового Банку, а також дипломатичних представників посольств Німеччини, Норвегії, Словаччини, Білорусії, Чехії та Литви.

Відкриваючи засідання, президент Київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук заявив, що немає значення, чи є головний гравець газового ринку державною чи приватною кампанією. Ключовим є об’єктивність дій регулятора як незалежного арбітра на цьому ринку.

В’ячеслав Княжницький, посол з особливих доручень з питань енергетичної безпеки у МЗС, поділився досвідом, який здобув у Брюсселі. Як наголосив дипломат, повна адаптація європейського енергетичного законодавства – це лише частина тих законів, які треба ухвалити. За його словами, з 2005 року Україна «скоріше оптимістично, ніж песимістично» крокує у виконанні Меморандуму між Україною та ЄС про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетиці. Питання регулювання детально прописане у згаданому документі, оскільки стосується інтеграції ринків, диверсифікації маршрутів постачання енергоносіїв, енергоефективності та ін.

За словами посла Норвегії Олафа Берстада, в його країні немає внутрішнього газового ринку – весь газ експортується. Тому інтереси Норвегії відрізняються від інтересів споживачів, і статус регулятора дещо відрізняється від ситуації у сусідів-членів ЄС. В країні вже 20 років працює повністю лібералізований ринок енергетики з незалежним регулятором. Регулятор захищає інтереси споживачів, а також загальнодержавні інтереси – прагнення знизити ціни на газ та електроенергію та відділити сектор продажу від питань транспортування.

Незалежний енергетичний експерт Володимир Саприкін нагадав, що обговорювані проблеми у тій чи іншій мірі вирішені двома законопроектами, які внесені до Верховної Ради. Набільш вдалий законопроект, на думку пана Саприкіна, внесений головою профільного парламентського комітету Миколою Мартиненком, який, скоріш за все, буде знятий з реєстрації , у зв’язку із політичними мотивами.

У підсумку учасники круглого столу вирішили не зупинятися на обговоренні того, яким має бути незалежний регулятор газового ринку. Було анонсовано про створення спеціальної робочої групи, яка врахує всі висловлені на круглому столі думки та запропонує найближчим часом проект такого нормативно-правового акту, який відповідатиме законодавству ЄС та практиці європейських регуляторів.
 

10.11.2010