Досвід Польщі, або Що можна зробити в Україні для подолання корупці?

 

У березні цього року группа учасників “Молодь змінить Україну”  з’їздила до Польщі, щоб вивчити досвід цієї країни. Про антикорупційну політику по-польськи розповідає учасниця Ольга Супрун, а також наводить рекомендації для України в цій сфері.

 

У1200px-POL_Centralne_Biuro_Antykorupcyjne_logo.svg 2014 році у Республіці Польща була прийнята нова антикорупційна стратегія – «Урядова програма протидії корупції на 2014-2019 рр.», де одним із пріоритетів чітко визначено «зміцнення превентивної та освітньої діяльності».

 

Навчання – є одним із важливих елементів протидії та запобігання корупції. На мою думку, в Україні існує серйозна проблема неможливості чи небажання здійснення аналізу та випередження певних негативних наслідків. Потрібно грати наввипередки і вже сьогодні працювати зі свідомістю людей та створювати нову генерацію, щоб у найближчому майбутньому якнайменше доводилося боротися з корупцією. Центральне антикорупційне бюро Польщі є гарним прикладом.  У 2015 році його працівники провели навчання для більш ніж 27 тис. учнів 1-3 класів у сфері етики та протидії корупції, близько 32 тис. держслужбовців пройшли навчання у сфері протидії корупції, у 500 урядових структурах було проведено навчання у сфері запобігання та протидії корупції, видано 34 публікації польською та англійською мовами, зокрема: «Антикорупційні настанови для урядовців», «Антикорупційні настанови для підприємців», «Карта корупції», «Політична корупція» тощо.

 

Була створена платформа для онлайн навчання E-learning.

 

На інтернет-платформі E-learning інформація представлена у доступний, візуально привабливий та зручний для користувача спосіб. Існує 3 тематичні блоки, такі як: корупція у сфері державного управління, корупція у бізнесі, а також соціальні наслідки корупції. Кожен із них закінчується тестом та видачою сертифікату.

 

Кожен модуль складається з 20 уроків, який охоплює від 5 до 10 тематичних питань. Урок триває близько 45 хвилин. Весь курс доступний двома мовами: польською та англійською.

 

Кожен урок містить статичний текст і діалоги, анімовані сцени, аудіо/ відеоматеріали та інформацію, яка провокує дискусію та взаємодію.

 

Навчальні програми

 

У травні 2014 року Центральне антикорупційне бюро, Комісія з фінансового нагляду і Варшавська фондова біржа підписали спільну декларацію про проведення тренінгів та семінарів під спільним патронатом, спрямованих на підвищення культури Compliance серед об’єктів господарської діяльності. Співробітники Центрального антикорупційного бюро підтримали ініціативу проведення заходів в області виявлення та запобігання явищам корупційних ризиків.

 

Також у 2014 році Центральне антикорупційне бюро і Центр розвитку освіти підписали угоду про співпрацю, спрямовану на реалізацію пілотного освітнього проекту «Етика не тільки для дітей». Проект націлений на розвиток етичної освіти та інформованість у сфері антикорупційної освіти. Крім цього, співпраця включає в себе проведення тренінгів по боротьбі з корупцією та підготовку довідника для вчителів.

 

Цільовою аудиторією проекту є викладачі та учні перших – третіх класів початкової школи, а також батьки та місцеві громади.

 

Одним із елементів навчання для дітей були мультфільми.

 

Ідея проекту полягає в розробці соціальної компетенції, формуванні етично-моральних навичок у галузі суспільної освіти, етики та питаннях боротьби з корупцією.

 

За словами експерта-координатора з міжнародного співробітництва Центрального антикорупційного бюро, ці заходи були дуже результативними та мали позитивний вплив на зменшення випадків корупції. Провівши аналіз, у Польщі зрозуміли, що часто корупційні правопорушення серед підприємців та державних службовців нижчої ланки виникали у зв’язку з незнанням, неправильним трактуванням чи нерозумінням тієї чи іншої статті закону. Освітні заходи у цьому напрямі виявилися дуже корисними.

 

Отже, щодо України. Варто було би Національному антикорупційному бюро та Національному агентству із запобігання корупції, Спеціальній антикорупційній прокуратурі створити платформу  E-learning, розробити та втілити в життя навчальні програми для державних службовців, вчителів та дітей у сфері протидії та запобіганні корупції.


07.04.2017