“РЕНЕСАНС МІСТ” В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ І ЛЬВОВІ

DSC_0332

 

Шестеро учасників Асоціації “Молодь змінить Україну” в межах проекту “Ренесанс Міст” досліджували цими вихідними Львів і Івано-Франківськ і повернулись із враженнями, якими радо діляться з нами

 

ПРО ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

 

DSC_0342

 

Таких будинків сучасні забудовники вже не зводять. Традиції старої бабці Австрії у Франківську ще де-не-де виглядають автентично і досить романтично. До речі, перила тут ковані, а сходи вилиті зі старого цементу, і зовсім не надщерблені.

 

DSC_0340

 

Тема еміграції у просякнула місто наскрізь. Все частіше трапляються не просто рекламні написи: «візи», «робота в Польщі», а прямо – «Еміграція».

 

DSC_0352

 

Як і в Сумах, і в багатьох інших містах України, ОДА та міська рада розташовані в одній і тій самій будівлі – ось такого гігантомантського типу. Зате тут зручно робити пікети, мабутьsmiley

 

DSC_0353

 

Будинок зі стінописом (муралом) на фасаді. Історія дуже цікава. Цей стінопис не зображує синичку чи дівчину у вишиванці, як це часто можна побачити у Києві, тому що у мистецьких колах вважають, що стінописи несуть просвіту і піднімають певну тему назовні. Вони не повинні милувати око, а змушувати задуматися. Люди у цьому будинку були проти. Але одна квартира інсталювала віконні ролети фіолетового кольору, які доповнювали цей же колір на фасаді. І «Тепле місто» проробило цілу кампанію спілкування з мешканцями, і всі поставили ролети у різні кольори, які разом поєднуються у ще більший мистецький витвір. І цікаво, що мешканці полюбили цей стінопис і його захищають від критиканів.

 

DSC_0355

 

Перший концептуальний пам’ятник Небесній Сотні в Україні, який знайшов теплу підтримку у франківчан, архітекторів, дизайнерів і жителів України в цілому. Ці силуети розміщені на будівлі ОДА/Міської ради. Дуже символічно виглядають. На них вибиті повідомлення з фейсбуку, в яких прості майданівці у різні дні Революції Гідності описували свої враження і що відбувається навколо.

 

DSC_0358

 

Ратуша у місті досить особлива з точки зору архітектурного рішення і збудована не в 18 ст., а лише в 1939 р. Зараз вона виконує функцію музею, міської головної вежі і оглядового майданчика, який відкрився лише наприкінці минулого року.

 

DSC_0362

 

Зустріч з представницею «Теплого міста» і водночас учасницею «Молодь змінить Україну» – Ганною Бурлакою.

 

DSC_0368

 

Нам розповіли про усю кухню найуспішнішої ГО Франківська і однією з найефективніших в Україні. Ми щасливі і йдемо обідати у один із перших проектів «Теплого міста» – ресторан Urban Space 100.

 

DSC_0371

 

Ось, власне, Urban Space 100 створений завдяки 100 бізнесменам-благодійникам, які дали по 1000 доларів на створення громадського ресторану. Він генерує в квартал 100-150 тис. грн чистого прибутку, який іде на грантові програми для міських ініціатив, на які кожен може податися з ідеєю.

 

DSC_0374

 

Зустріч із заступником міського голови Івано-Франківська з питань економічного розвитку, туризму та інвестицій. Розмова із запланованих 50 хвилин перейшла в  півторагодинну. Пан Богдан сипав цифрами, кейсами, прикладами, та історіями із залучення інвесторів. Було дуже цікаво. Ми навіть не підозрювали, що зараз у місті є більше 7000 вакантних робочих місць. Або ще одни факт: Франківськ перегянає Львів за кількістю іноземних інвестицій на душу населення.

 

DSC_0376

 

Максим Сич з КП «ЕлектроАвтоТранс» (тролейбуси), а також з ГО «Місто для людей» ділиться досвідом встановлення велодоріжок, казусів у транспортній інфраструктурі і розповідає про плани розвитку коммунального транспорту, де він і працює зараз з іншими молодими і завзятими хлопцями.

 

DSC_0382

 

Про місцеву боротьбу за визволення від корупції розповідала голова «Антикорупційної платформи» Христина Зелінська. Особливо нам сподобався приклад залучення фото-жаби із Тягнибоком, яка привернула увагу верхівки партії «Свободи» і це допомогли зупинити незаконну забудову навколо Франківського озера у місті. Чому саме Тягнибок? Тому що фракція «Свобода» має тотальну більшість у місцевій раді.

 

ПРО ЛЬВІВ

 

DSC_0396

 

Перша офіційна зустріч відбулася з головою комунального аналітичного центру «Інститут міста» – Олександром Кобзаревим. Сам пан Олександр приїхав з Одеси і працював раніше у бізнесі, а зараз очолює цю організацію, яка займається стратегічним розвитком міста, залученням грантів для ревіталізації районів міста, опитуванням мешканців і багато інших класних напрямків. Без цієї установи Львів не був би тим Львовом, яким його всі знають.

 

DSC_0399

 

Розмова з мером Львова Андрієм Садовим стала навіть для багатьох львівських активістів сюрпризом. «Не кожного він так уважить» – сказали нам львів’яни. Пан мер з нами познайомився. Поцікавився, хто де працює, і навіть запропонував декілька вакансій у міській раді. Тому якщо хтось шукає роботу і хоче розвивати найбільше україномовне місто світу – пишіть на скриньку міської ради чи голови.
Ми дещо розпитали про ситуацію в Україні і Самопоміч. Корисно було дізнатися ситуацію на Сході України, адже там представники Самопомочі блокують торгівлю з ОРДЛО. Загалом, на думку Андрія Івановича, Україна приречена на успіх, але нам до Польщі вже 40 років, а до Зх. Європи – всі 100. тому не треба розслаблятися, а працювати. Можна почати зі Львова і міської ради, де чекають радо усіх розумних та активних.

 

Без имени-1

 

Олександра Сладкова та Олександр Шутюк з комунального підприємства «Інститут просторового розвитку» розповіли про те, як з громадських урбаністичних ініціатив, вони зайшли у міську раду і почали працювати у реорганізованому інституті, який займається тим, як виглядають та проектуються вулиці, де висаджуються дерева, як кладуть бруківку і тисячами інших питань. Дізналися досить сумну новину – з Європи потроху насувається пошесть, яка знищує всі ясені у містах. Через років 10 вона добереться до нас і шансів, що винайдуть якусь протидію нема. У Європі вже здалися і висаджують замість знищених дерев нові сорти. Львів вже до цього готується, і висаджує різні породи дерев.

 

DSC_0403

 

Активістка Наталя Піпа разом із сином Марком і дитинкою в колясці розповідає про активістів Сихова – найбільший мікрорайон Львова із населенням 150 тис.

 

Ось і приклад роботи активістів: навчально-реабілітаційний центр «Джерело», який відкрили і розвинули батьки, у яких народилися діти з інвалідністю. Зараз місто фінансує 60% потреб цього центру, а решту люди знаходять самі. Центр повністю відповідає усім європейським стандартам і, на жаль, є ще рідкістю для 95% українських міст.

 

DSC_0416

 

Сквер Гідності на Сихові, який Наталя Піпа з однодумцями відвоювали у бізнесмена, який хотів побудувати 4-поверховий  на його місці. Зараз тут тактильна плитка для людей з інвалідністю, лавки у формі кола, статуя Матері Божої – яка врятувала сквер. Чому врятувала? Тому що її активісти поставили поруч з ковшами ескаваторів і забудовник побоявся чіпати. А через декілька днів вже була цілий громадських рух, який вигриз у міській раді статус сквера для цієї ділянки. Зараз тут катаються хлопці на велосипедах і роблять різні трюки, а старші люди схиляють голову перед статуєю, яка до речі неогороджена і зовсім невеликого розміру. Ось такий вийшов сквер – поєднав і молодь і старше покоління.

 


01.03.2017