Українсько-польська рада: визначились із пріоритетами

3 лютого 2017 року відбулося третє засідання Українсько-польської ради молодіжних обмінів, цього року в українській столиці. Варто згадати, що раду було створено у 2016 році за домовленості між урядами обох країн з метою зміцнення міжкультурного діалогу та створення умов для відкритості та порозуміння серед молоді. До складу ради увійшли представники виконавчої та законодавчої влади обох країн, а також представники неурядового сектора (детальніше тут). Урядами обох країн було виділено фінансування, яке на конкурсній основі надавалося молодіжним проектам, що відповідали пріоритетам та умовам конкурсу.  

 

 

Через різницю у фінансуванні в перший рік діяльності програми обмінів молоддю польською стороною було підтримано близько 50 проектів, а українською – лише 6. Цього ж року українська сторона вдвічі збільшить фінансування програми обмінів, що тепер становитиме 1 млн гривень. Попри суттєву різницю у кількості підтриманих проектів, все ж, було встановлено певні тенденції у спрямуванні та втіленні проектів із обох країн, що, своєю чергою, вплинуло на перегляд пріоритетів для проектів у 2017 році.

 

Незмінним лишилося два пріоритети, а саме щодо зміцнення міжкультурного діалогу, поширення європейських цінностей і досвіду євроатлантичної співпраці, вивчення спільного минулого та боротьби з упередженнями та стереотипами в розумінні спільної історії та в сучасних відносинах. Зважаючи на значне посилення напруження між двома державами щодо питання Волинської трагедії, а також маніпуляцій на цій темі інших сторін, особливого значення набувають нові зв’язки та спільна діяльність молодіжних ініціатив, адже їхній вектор спрямовано у майбутнє, яке має базуватися на порозумінні щодо спільного минулого. Цю думку підтримав посол Польщі в Україні пан Ян Пєкло, який також приєднався до засідання.

 

 

Інші пріоритети стали більш конкретними та практичними, та навіть з’явилися нові. Серед них :

  • набуття компетенцій, необхідних для активної участі у суспільному (громадському) і професійному житті;
  • посилення співпраці та обмін досвідом у сфері технічної та професійної освіти;
  • підтримка громадянської активності серед молоді, у тому числі підприємництва та волонтерства.

За ініціативи української частини ради також було обговорено питання першочергового розгляду заявок від організацій, що знаходяться в безпосередній близькості до зони АТО в Донецькій та Луганській областях, або тих, що постраждали внаслідок війни, адже вони належать до категорії молоді з обмеженими можливостями. З одного боку, це зможе активізувати та підтримати молодь психологічно, а з іншого -  сприятиме поширенню розуміння європейською молоддю реальної ситуації в Україні.

 

Крім того, було визначено часові межі конкурсу:

  1. Оголошення про конкурс буде опубліковане до 20 лютого 2017 року національними керуючими установами згідно з процедурами, які є обов’язковими в кожній з країн.
  2. Проекти, які подаються в межах конкурсу, повинні бути реалізовані у період з 1 червня по 31 жовтня 2017 року.
  3. Повну і підписану заявку необхідно подати до національної керуючої установи до 31 березня 2017 року згідно з процедурами, які є обов’язковими в національних керуючих установах.

 

Приємно відзначити, що до засідання ради цього року долучився посол Польщі в Україні пан Ян Пєкло. Під час засідання пан Посол неодноразово наголошував на тому, що саме співпраця молоді може стати перспективою дружніх та ефективних відносинах між обома країнами у майбутньому.

 

Олена Бекреньова,

Директор Фонду Богдана Гаврилишина


06.02.2017