УРОКИ ТРАНСФОРМАЦІЇ СВІТУ ВІД БОГДАНА ГАВРИЛИШИНА

 

У своєму мисленні, Богдан Гаврилишин завжди був попереду часу на декілька десятиліть.  Як директор Міжнародного Інституту Менеджменту в Женеві він один із перших  ввів навчання для керівників найвищих ланок підприємств, розуміючи фундаментальну роль, яку бізнес почав відігравати у суспільствах. У 1960-1980-ті роки Богдан Дмитрович особисто проводив навчання з учасниками програм декілька раз на рік. Те, що його найбільше шокувало, – це як учасники ділилися досвідом й хизувалися, хто більш жорсткий керівник і хто більше звільнив людей зі своїх підприємств під час світової економічної кризи 1970-х років. Богдан Дмитрович повністю змінив дух цих програм. Для нього мірилом успіху було ставлення до людей не як до «human resources» [людських ресурсів], а як до особистостей, яким співчуваєш і яких шануєш.  Разом з учасниками програм Богдан Дмитрович почав думати, як змінити капіталістичну систему, яка трактує людину тільки як ресурс, який можна використати і викинути, коли він більше не потрібний. Він впровадив вивчення філософії як основи знань для найвищих керівників, які несуть велику відповідальність і які мають можливість змінити природу своїх підприємств й природу відносин між людиною й економічними інститутами.

 

Ця ідея пронизувала усе професійне й особисте життя Богдана Гаврилишина. Також він розумів, що систему, яка знецінює людину і знищує навколишнє середовище, потрібно змінювати. Він усе робив на власному досвіді. Організації, якими він управляв, стали найкращими місцями роботи, де кожна людина цінувалася й була частиною команди. Працівники Міжнародного Інституту Менеджменту у Женеві, від директора до прибиральниці, збиралися кожного року після закриття інституту, щоб знову відчути тепло від людського спілкування й від підтримки одне одного.

 

Світ доріс до ідеї корпоративної відповідальності не тільки перед своїми акціонерами, але перед усім суспільством, тільки декілька десятиліть після того, як їх вперше озвучив Богдан Дмитрович. Сьогоднішні світові філантропи створюють інститути, такі як Рада ХХІ століття Ніколаса Берггруена та багато інших, які виступають за вивчення філософії як основи переосмислення світової системи. Бізнес школи вводять навчання курсів соціальної відповідальності бізнесу, етики й соціального бізнесу. Компанії, на кшталт Patagonia, мають найкращий рівень відданості працівників через чудові умови праці, які вони створюють. Усе це показує, що можна зробити свідомий вибір й організувати світ по-іншому.  Але поки що усі зміни ще недостатні, щоб створилася, як казав Богдан Гаврилишин, «критична маса» відповідальних людей, яка зможе трансформувати глобальну систему.

 

Для мене найглибший урок від Богдана Дмитровича такий: потрібно працювати, щоб світ став кращим. Потрібно розуміти стан глобальної системи і робити свідомий вибір, особливо коли людина відповідає за інших людей як керівник організації, щоб невеликими кроками змінити людські ресурси на Людей й почати покращувати екологічний стан світу. Вшановуючи пам’ять Богдана Гаврилишина, потрібно продовжувати його справу і бути частиною «критичної маси» відповідальних людей, які трансформують світ і Україну.

 

Оксана Мишловська, 
член дорадчої ради Фонду Богдана Гаврилишина


08.11.2016