АНТИБІОТИКИ ЗА РЕЦЕПТОМ. ЧИ ГОТОВА УКРАЇНА ПЕРЕЙНЯТИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД?

 

Світ входить в еру неефективних антибіотиків — стурбовані у Всесвітній організації охорони здоров’я. Та й супербактерія — більше не фантастика. Центрами з контролю та профілактики за- хворювань США у травні 2016 року повідомлено про перший ви- падок інфекційного захворювання, яке не піддається лікуванню жодним з існуючих антибіотиків. Виявлена бактерія заражена плазмідою MCR-1, що передає бактерії резистентність до колісти- ну, найсильнішого на сьогоднішній день антибіотика, який засто- совують за неефективності всіх інших. Сьогодні своїм поглядом на вирішення цієї проблеми в Україні ді- литься Тетяна Петреман, лікар-інтерн Тернопільської обласної ди- тячої лікарні, учасниця програми «Молодь змінить Україну» Бла- годійного фонду Богдана Гаврилишина. В рамках програми учас- ники відвідали Швецію і спілкувались на тему антибіотикорезис- тентності із представниками Міністерства охорони здоров’я та соціальної політики Швеції, Агенції з питань громадського здоров’я та Шведської організації студентів-медиків.

 

— Чим обумовлена проблема антибіотикорезистентності в Україні ?

— Найважливіше — це недостатня обізнаність населення про доцільність використання антибіотиків в кожному конкретному випадку та зростаюча стійкість бактерій до цих препаратів. Багато українців переконані, що антибіотики допомагають вилікувати застуду та грип, інші помилково вважають, що можна припинити вживати антибіотики при перших ознаках покращення стану. На сьогоднішній день, Україна, мабуть, єдина з країн Європи, де в будь-якій аптеці, без рецепта, можна купити «кілограм антибіотика». Окрім того, лікарі часто спрощують собі життя, призначаючи одразу сильні препарати груп резерву.

 

— Що корисного Ви дізналися під час навчальної поїздки? Чим відрізняється система охорони здоров’я Швеції від вітчизняної?

— Перш за все, відрізняється фінансування системи охорони здоров’я. В Швеції на охорону здоров’я виділяють близько 309 мільярдів шведських крон, це майже 10% ВВП країни, як в той самий час на фінансування медицини в Україні виділяється тільки 3% ВВП. Хоча нашим законодавством і передбачено забезпечення вказаної галузі бюджетними видатками в розмірі не менше ніж 10% від ВВП, та за багато років жодного разу цю норму не було виконано. До слова, 6,5% ВВП країни ВООЗ вважає межею, нижче якої система не є життєздатною. Також у Швеції запроваджено електронну медичну картку пацієнта, в яку лікар записує призначення. Приходячи в аптеку, не потрібно мати з собою папірці з рецептом, як це зараз відбувається у нас — рецепт буде на екрані у фармацевта. Антибіотики та сильнодіючі препарати у Швеції видаються лише за рецептом. Показник середньої тривалості життя шведів — один з найвищих у Європі, проте відзначається дуже низька задоволеність населення якістю надання медичних послуг. Адже щоб потрапити до лікаря загальної практики, необхідно очікувати від 1 до 7 днів, а щоб отримати допомогу спеціаліста вузького профілю — до 90 днів. Отже беремо пацієнта, для прикладу, із застудою, який протягом 7 днів все ж таки потрапив до свого сімейного лікаря. Зі слів самих шведів, всі очікують На сьогоднішній день, Україна, мабуть, єдина з країн Європи, де в будь-якій аптеці, без рецепта, можна купити «кілограм антибіотика». Антибіотики за рецептом. Чи готова Україна перейняти європейський досвід? ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МЕДИЦИНИ 41 УЧАСТКОВЫЙ ВРАЧ АВГУСТ 2016 П Р И В А Т Н И Й Л І К А Р медикаментозного лікування для полегшення стану, натомість лікар призначає теплу ванну, хороший сон і багато теплого пиття. Хто буде задоволений таким лікуванням? У шведів навіть є спеціальна назва для таких лікарів — «water doctor», або водний лікар, що чітко характеризує методи його роботи, — жартома розповідали нам студенти медики. Тим не менше, це працює, шведи — чудовий приклад здорової нації!

 

— Як у Швеції борються із проблемою резистентності до антибіотиків?

— Під час зустрічі нашої групи із працівниками Агенції з питань громадського здоров’я Швеції була присутня Анет Халт — представник Організації контролю з використання антибіотиків та інфекційних захворювань. Мене вразив перший слайд її презентації, в якому зазначалось, що через неефективність антибіотиків кожні 5 хвилин у світі гине одна дитина, а через нозокоміальні інфекції в ЄС щорічно помирає 37 000 громадян (що дорівнює 53 авіакатастрофам). Ці цифри шокують, чи не так? Повторююсь, але в Швеції неможливо купити антибіотик або будь-який сильнодіючий препарат без рецепта. Окрім того, призначають їх лише у крайньому випадку. Наприклад, при неускладненому отиті у дітей протягом 7 днів антибіотики не застосо- вують. Звичайно, дітям боляче — пояснювали нам — але завдяки такому лікуванню ми даємо можливість організму самостійно побороти інфекцію. Таким чином в Швеції оптимізують використання антибіотиків, що, у свою чергу, попереджає виникнення резистентності бактерій до них. Крім того, у Швеції намагаються максимально скоротити тривалість перебування хворого в стаціонарі — на думку швецьких лікарів, це також ефективний крок на шляху до боротьби із нозокоміальними інфекціями і антибіотикорезистентністю.

 

— Чому ж українці досі купують антибіотики без рецепта, в той час як світова громадськість стурбована кризою, спровокованою стійкістю бактерій до антибіотиків?

— Причин багато. Перш за все, це відсутність законодавчої бази — документа, який би вирішував питання відпуску антибіотиків.

Друга причина — недовіра до лікарів та небажання очікувати в черзі. Адже погодьтеся, що набагато простіше зайти до аптеки з яскравими вітринами, де привітний фармацевт швидко порадить необхідний, на його думку, препарат.

Третя причина — реклама лікарських препаратів, зокрема й антибіотиків, на телебаченні та інших засобах масової інформації.

 

— Як, на вашу думку, можна вирішити проблему антибіотикорезистентності в Україні?

  • Перш за все, потрібно підготувати законодавчу базу — наказ МОЗ України, який би включав антибіотики до списку ліків, які відпускаються тільки за рецептом.
  • Заборонити рекламу лікарських препаратів у ЗМІ.
  • Створити умови для пацієнтів, щоб вони могли швидко, без черг, потрапити на прийом до лікаря, який надасть кваліфіковану медичну допомогу і призначить адекватне лікування.
  • Проводити роз’яснювальну роботу серед лікарів, щоб вони не призначали одразу «круті» таблетки, які їм рекламують фармпредставники, а починали би з більш простих.
  • Інформувати населення щодо використання препаратів даної групи та наслідків неконтрольованого вживання антибіотиків.

— Як проблему антибіотикорезистентності вирішують в Україні сьогодні?

— З 2015 року в Україні працює місія ВООЗ з питань стійкості до антибіотиків. За результатами її роботи будуть розроблені документи щодо вирішення цієї проблеми. Сподіваємося, що спеціалісти ВООЗ розроблять документ, в якому вирішальним кроком буде заборона відпуску антибіотиків без рецепта, а МОЗ все ж таки прислухається до цієї поради. На мою думку, це перший, найефективніший і такий необхідний крок на шляху до покращення здоров’я українців!


15.09.2016