ЕКОНОМІЧНИЙ ФОРУМ В КРИНИЦІ-2016: НОВІ ТРЕНДИ ТА РОЛЬ МОЛОДІ

У вересні цього року відбувся 26-й економічний форум в Криниці-Здруй (Польща) – найбільша економічна конференція Центральної та Східної Європи, яку іноді ще називають «польським Давосом». Тема форуму цього року відображала загальноєвропейські настрої та занепокоєння – «Європа перед обличчям викликів: об’єднана чи розділена?» Багато говорили про економічну стабільність у нестабільні часи, конфлікт на сході України та відносини з Росією, Brexit, масову міграцію, розвиток енергетичної сфери та багато інших питань, які турбують європейців. «Невизначеність є єдиною визначеною річчю в наш час», – так охарактеризував теперішню ситуацію в Європі та світі Матеуш Морав’єцкі (MateuszMorawiecki), заступник прем’єр-міністра та міністр з розвитку Польщі.

 

 

Водночас прем’єр-міністр Польщі Беата Шидло (BeataSzydlo) зазначила: «Порівняно з попередніми роками зараз на форумі в Криниці відчутно дух змін, інновацій, з’явилось багато свіжих ідей та молодих обличь». Майже на кожній дискусійній панелі обговорювали важливу роль, яку відіграє молодь у майбутньому Європи, а також роль держави у формуванні нового покоління. Варто відзначити, що актуальна для України тема реформи системи освіти є також і загальноєвропейською проблемою, яка часто звучала на Форумі та викликала безліч запитань: як підготувати молодь до майбутніх викликів? Якою має бути освіта і яким компетенціям буде надаватися перевага на ринку праці? Як має змінитися пенсійна система?

 

 

Міністр освіти Польщі Анна Залевська (Anna Zalewska) як спікер однієї з панелей форуму зауважила, що вже зараз Польща робить ставку на розвиток ІТ-технологій в освіті та ІТ-освіти як такої, оскільки це є базовою компетенцією ХХІ століття. Спільно з міністерством діджиталізації (Ministry of Digitalization) міністерство освіти Польщі має амбітний план до кінця 2017 року підключити кожну польську школу до високошвидкісного інтернету та обладнати кожен клас інтерактивною дошкою, додавши до обов’язкової шкільної програми основи програмування та підприємництва.

 

Якщо ж говорити про загальноєвропейські тренди в освіті, які обговорювалися на Форумі, то всі вони зводилися до поняття гнучкості. Освіта має стати гнучкою: в інституційних формах – тобто вийти за межі школи та ВНЗ, у віці – тобто починатися з дитячого садочка і до третього віку та у змісті – тобто включати нові форми освіти та розвивати нові навички, перелік яких нещодавно прийняв Європейський Союз (New Skills Agenda for Europe). Про це говорив комісар з питань освіти, культури, молоді та спорту Європейської Комісії Тібор Наврачич (Tibor Navracsics), який також навів невтішні статистичні дані, згідно яких 20% європейської молоді мають проблеми з читанням, письмом та арифметичною грамотністю.

 

Паралельно з форумом в Криниці проходив Економічний форум молодих лідерів, який зібрав більше, ніж 300 молодих активістів з усієї Європи. Приємно відзначити, що українська група учасників там була найчисленнішою (близько 40 чоловік) і найактивнішою. Серед них і учасник програми «Молодь змінить Україну» Тарас Репицький, який був доповідачем однієї з панелей форума і який мав сміливість поставити запитання польському прем’єру пані Беаті Шидло, яка, до слова, здійснила спеціальний візит до сусіднього містечка Новий Сонч, щоб виступити ще й перед учасниками Молодіжного форуму.

 

Свій виступ пані міністр завершила такими слова: «Ви є творцями стартапу «Європа» і його майбутнє залежить саме від вас!» Таке ж побажання варто було б адресувати й українській молоді, яка зараз творить майбутнє стартапу «Нова Україна». Молодь змінить Україну!

 

Олена Бекреньова,
директор фонду Богдана Гаврилишина


12.09.2016