ГОВОРИЛИ ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, ВІДКРИТІСТЬ, ІННОВАЦІЙНІСТЬ… СЛОВОМ, ПРО ШВЕЦІЮ

Ще один сніданок, цього разу присвячений шведському досвіду, згуртував сьогодні вранці учасників, а точніше, учасниць, які не побоялись негоди і ранньої години, і завітали до нас в офіс. Зустріч, як, власне, і всі попередні, минула в дружній, веселій атмосфері. Присутні по-черзі розповідали про те, що їх найбільше вразило під час поїздки до Швеції з акцентом на тому, що би варто було запозичити Україні.

 

«Швеція – дуже зручна країна, для людей з обмеженими можливостями», - зазначила Liza Kuzmenko, група якої серед перших долучилась до нашої програми. Зараз Єлизавета опікується як юрист проблемами мало мобільний людей і людей з інвалідністю в Україні, а також є членом команди «Дивовижні». Повертаючись до досвіду Швеції, не обійшлось в її розповіді і без ложки дьогтю. Попри свою успішність, комфортність і безпечність для життя, ця країна, як не дивно, є першою в Європі за кількістю самогубств і зроблених абортів. Втім, це лише зайвий раз доводить, що кожна медаль має свій зворотній бік, і сліпо наслідувати досвід навіть найуспішнішої країни не варто.

 

 

Про шкільну освіту захоплено розповідала Iryna Kupchuk. Їй сподобалось, що шведи роблять акцент на розвитку творчості школярів, облаштовуючи школи музичними, художніми класами тощо. В Швеції вважають, що за креативністю і вмінням приймати творчі рішення – майбутнє. І велика доля правди в цьому є. (Ірина разом зDaria Karkunova (Швейцарія 2016) і Уляна Автономова працює зараз над реформою професійно-технічної освіти). Також її здивувало те, що держава оплачує учням навчання в приватних школах. Тобто, діє принцип – «гроші ідуть за школярем». Своєю чергою, Анастасія Воробйовська додала, що відвідувала під час поїздки сільську школу і була здивована якістю навчання і її повною автономією, а також тим, що директор щороку підписує договори з вчителями.

 

Софія Кришталь поділилась думкою, що в Україні, на відміну від Швеції, дуже погано розвинена культура спорту, майже не пропагується ідея спортивного способу життя. Особливо в малих містах відсутні спеціальні ділянки, де б зручно і безпечно було бігати чи займатись фізичними вправами. «Коли я в своєму містечку починаю бігати, то або хтось вчепиться за мною бігти, або ще гірше якийсь собака поженеться», - пожартувала вона.

 

Дуже вразив Софію той факт, що в Швеції тягар материнства несуть на своїх плечах не лише жінки, а також активно долучаються до догляду за дитиною і чоловіки. В Швеції державою передбачено, що декретну відпустку можуть взяти або батько або мати дитини, або поділити її між собою порівну. Таке рішення дозволяє жінкам продовжувати вести активне соціальне життя і не втрачати професійних навиків. А ще там, уявіть собі, в чоловічих туалетах є пеленальні столики!

 

Якщо вже зачепили цю делікатну тему, то варто додати і про враження Уляни Автномової, що в Швеції туалети є навіть в церквах (щоправда, ми не уточнювали, чи обладнані вони пеленальними столиками :) ).
Усі ці ніби-то дрібниці свідчать про високий рівень стурбованості держави щодо комфорту своїх громадян.

 

Уляна розповіла також про тотальну відкритість шведів, яку нам, українцям, мабуть, важко зрозуміти і тим більше прийняти. А там поняття «обмеження доступу» як такого не існує, якщо мова йде про професійні обов’язки шведів. Кожен бажаючий в цій країні може ознайомитись з будь-яким документом і папірцем будь-якої установи.

 

 

Якщо говорити про Швецію, то гріх не згадати про любов шведів до інновацій. Звичайно, ми згадали. Olqa Truten поділилась, що разом з групою дуже сфокусовано вивчала весь цикл інновацій, особливо малий, середній та зелений бізнес. Вона була дуже здивована тим, що в усіх агенціях по інноваціях і енергетиці фігурував один і той самий звіт, але з інших ракурсів і з іншими акцентами. Стратегічне планування і системність у шведів, навіть у звітуваннях. От що означає: тримати марку.

 

Після дискусії було виокремлено чотири основні напрями, які нам потрібно вивчати у Швеції для втілення в Україні: 

  1. Соціальний захист 
  2. Екологічна політика 
  3. Стратегічне планування та співпраця 
  4. Інновації

 

P.S. Одна з учасниць сьогоднішнього сніданку, Катерина Дідик, через обставини зі зміною роботи не змогла разом із групою поїхати до Швеції, тому «офіційно» учасницею програми не вважається. Але, отримавши від Фонду особисте запрошення, не змогла від нього відмовитись, а ми були раді її присутності. 

 

Катерина розповіла, що рік навчалась у Стенфорді, і запропонувала організувати при нагоді американський сніданок :)

 

Щодо американського сніданку ще не впевнені, але запрошуємо усіх бажаючих активно долучатись до Європейських сніданків і Європейського пікніку!


19.07.2016