POLSKIE ŚNIADANIE БУЛО ДОБРИМ )

 

Вчора в офісі фонду ми провели «Польський сніданок» - першу зустріч учасників Асоціації МЗУ в межах проекту «Європейські сніданки». 

 

Снідати по-польськи зібралось 10 чоловік, примітно, що серед присутніх були представники всіх років існування програми. Говорили про Польщу змістовно і цікаво, на різні теми і про різні аспекти тамтешнього життя. 

 

Зокрема, про таке:

 

Olya Korbut, експерт з нацбезпеки у «Майдані закордонних справ», поділилась, що найбільше її в Польщі вразив громадський транспорт. Вразив настільки, що, повернувшись до України, вона розробила концепт нового громадського транспорту свого рідного міста Самбір (Львівська обл.) і зараз займається залученням ресурсів на реалізацію проекту.

 

Про діагноз проблем України від пана Бальцеровича розповіла Iryna Polishchuk – учасниця, яка разом з групою переконала пана Лєшека зустрітися з ними у Польщі. 
Тож, основними проблемами є дві: брак командної роботи та відсутність захисту інвестицій. Щодо останньої, то слід робити акцент на спілкуванні з американцями, щоби ті більше інвестували в Україні. Американські інвестиції змусять США захищати Україну і ставити вище у своєму пріоритеті.

 

Любава Чернова студентка НАДУ, вбачає у Польщі найбільш цікавим досвід державної служби і надання адміністративних послуг. Її однокурсниця, Лідія Михайленко, поставила в приклад KSAP – вищу школу державної служби Польщі, де випускники ідуть на роботу чиновника із зарплатою від 5000 злотих (31 000 грн).

 

Про своє бажання займатись збереженням історичної спадщини українським міст за зразком Вроцлавського проекту розказав Volodya Antkiv.

 

Ольга Ксьонз – журналістка, ведуча програми «На слуху» на телеканалі Ера - цікавиться майже усім, так як роз’яснює людям, що зміни можливі і треба самим змінюватися. Здається, у Польщі її вразило все – від ставлення людей одне до одного до діяльності бізнесу та чиновників.

 

До речі, двоє з учасників сніданку - Kateryna Kriukova і Vasyl Dunets - не вивчали Польщу за програмою, а їздили до Швеції, втім, прожили декілька років на польській землі, вчилися і стажувалися у сеймі, і мають добре розуміння цієї країни. Вони поділились своїм щирим захопленням людьми в цій країні. Розповідали про те, що полякам присутній елемент «громадянської освіти» та патріотичного виховання молоді.
Василь, який об'їздив Польщу вздовж і впоперек і захистив нещодавно дисертацію на тему політичної культури молоді Польщі та України, вважає, що Польща дуже схожа на Україну, а самі поляки «трохи більш європеїзовані», ніж українці. А от про медицину гарниз відгуків не було. Вона там дуже дорога і важкодоступна.

 

Окрім зазначеного вище, обговорювали ще чимало цікавих тем.

 

У підсумку зустрічі, спільно з учасниками було вибрано 5 сфер, які нам необхідно вивчати в Польщі та адаптовувати в Україні:

  1. Досвід реформ
  2. Залучення інвестицій
  3. Державне управління: освіта та праця держслужбовців
  4. Громадянська освіта: патріотичне виховання та ідентичність, залученість громадян.
  5. Сільське господарство

13.07.2016