Досвід Польщі. Фінансова грамотність як невід’ємна складова успішного суспільства

 

Тижнева поїздка до Польщі виявилась для мене чи не однією із найнасичених у житті. Чотири зустрічі на день, нові знайомства, цікава, корисна, а головне вкрай актуальна для України інформація не “з підручників”, а з живого досвіду нашого сусіда, який власним прикладом довів, чого може досягти країна, відкинувши тягар досвіду радянського минулого.

 

Завдячуючи підтримці Благодійного Фонду Богдана Гаврилишина, наша команда вирушили вивчати досвід сусідів. Бюро Національної безпеки, Національний банк Польщі, Міністерство праці та соціальної політики, Агенція іноземних інвестицій Польщі, профспілка Солідарність, Польсько-українська господарча палата, Райффайзен Банк Польщі, Центр науки «Коперник» – ось неповний перелік організацій, що пішли нам на зустріч та поділились власним досвідом трансформації та успіхів.

 

Темою мого дослідження була Фінансова грамотність населення Польщі. Маючи тверде переконання, що фінансова грамотність відіграє вкрай важливу роль у становленні успішного суспільва, мені було цікаво, яким чином поляки прищеплюють населенню звичку рахувати власний бюджет, бути фінансово обізнаними, володіти базовими знанням про фінансові інструменти та послуги.

 

Домовитись з директором Фундації Кроненберга, паном Норбертом Конаржевським, було досить легко – варто було лише написати йому запит та пояснити мету нашого візиту.

 

Фундація Кроненберг – це огранізація, що протягом 20 років розробляє і втілює програми для фінансової освіти населення Польщі у кооперації із Citi Bank. Серед програм є більш-менш знайомі, зрозумілі нам проекти – покращення фінансової грамотності дітей, студентів, але є й ті, що викликають подив та зацікавленність – покращення фінансової грамотності молодих підприємців, жінок-підприємців і т.д.

 

Мої Фінанси є найбільшою молодіжною програми економічної освіти в Польщі. Вона проводиться з 2005 року в тісній співпраці з Національним банком Польщі та Фондом Досягнень Молоді. Метою програми є навчання молодих людей приймати раціональні та вигідні фінансові рішення і регулярно оновлювати свої фінансові знання. Мої фінанси є кроком на шляху до більш свідомого суспільства, людей, здатних до раціонального використання своїх фінансових ресурсів. Щорічно програма охоплює більше 100 000 молодих людей і 1600 вчителів. На сьогодні у програмі взяло участь понад 1, 100 000 молодих людей і понад 16700 викладачів.

 

Наразі в України силами окремих організацію проводяться заходи із підвищення фінансової грамотності серед молоді, проте вони не мають державного масштабу, а подекуди й несуть на меті популяризацію самих установ, що їх провадять.

 

Фінансова незалежність для жінок. Основна ідея цієї програми є зміцнення економічного і фінансового становища жінок, що стали жертвами насильства, тим самим підвищуючи їх шанси вирватися з образливих відносин і поліпшити шанси жінок з маргінальних верств населення (наприклад, сімей з побутовим насильством) для кращого і самостійного життя. Програма організована у співпраці з Центром прав жінок. У 2014 році у програмі взяли участь 720 жінок.

 

Особисто на мою думку дана програма є унікальною і несе на меті не лише навчання жінок фінансовій незалежності, а й заохочує їх до неї та соціально адаптує їх.

 

Підприємницька програма фінансової освіти адресована студентам старших класів середньої школи. Здійснюється у співпраці з Фондом Досягнень Молоді. Мета проекту полягає в передачі знань про підприємництво студентам та допомозі їм розвинути навички та компетенції в цій галузі. Програма налічує 2640 студентів 220 шкіл.

 

Після отримання базових фінансових знань, студенти старших класів отримують можливість реально  “відчути” особливості ведення бізнесу, роботи підприємства, що в свою чергу в подальшому не лише допоможе їм із профорієнтацією, а й дасть змогу якнайшвидше адаптуватись на ринку праці.

 

Проект Business Startup є національною програмою, що розроблена в партнерстві з Academic Business Incubators, призначена для студентів та випускників. Учасники проекту проходять навчання і консультування, що розроблені для допомоги їм у перетворені їх бізнес-ідей в реальний бізнес. Метою програми є стимулювання підприємництва серед студентів і допомога їм у відкритті своїх власних фірм. У 2015 році в програмі взяли участь 350 студентів і 100 підприємств.

 

Порівнюючи ставлення до молоді навіть на прикладі існування такої програми, стає сумно, адже Україна багата талановитою молоддю, проте кошти на реалізацію бізнес-ідей зазвичай знаходяться у закордонних інвесторів, що в свою чергу приводить до міграції такої необхідної для країни верстви населення.

 

Цікавим моментом став той факт, що поляки не охоче беруть кредити на відкриття власних справ, здебільшого оріентуючись на свої фінансові можливості, навіть не зважаючи на доступність кредитних коштів. Це дуже контрастує з популярністью кредитування в Україні, коли відповідальність і ризики охоче перекладаються на фінансові установи.

 

Всебічність програм фінансової грамотності гарантує охоплення та успіх серед абсолютно різних верств населення. Завдяки залученню багатьох огранізацій з різних сфер економічного та суспільного життя, спільну орієнтованість на успіх, полякам вдалось на рівні держави запустити багато вдалих проектів, що не несуть на меті популяризацію тієй чи іншої фінансової установи, продаж банківських продуктів, тощо, а мають чітку визначену ціль – виховати нове, фінансово свідоме суспільство, що в свою чергу робить країну успішною!


06.03.2016