Досвід Польщі. Чому Польщі вдалося?

12715729_10154569812038626_6551479614944022453_n

 

Нещодавно я їздив на тиждень до Польщі, але не з метою туризму чи «закупів», як це роблять більшість наших співвітчизників. Натомість я мав зустрічі з представниками Бюро національної безпеки (відповідник української РНБО), Національного банку Польщі, Міністерства праці та соціальної політики й інших державних і громадських установ.

 

Як так вийшло? Все завдяки програмі «Молодь змінить Україну», організованій Благодійним фондом Богдана Гаврилишина.

 

Протягом цієї поїздки, окрім спілкування з польськими високопосадовцями, я вперше політав літаком, поїздив потягом Intercity, піднявся на Палац культури у Варшаві та на вежу вроцлавського собору, а також усно перекладав з польської.

 

І коштувало мені це все лише одного вкраденого гаманця (не мною, очевидно, а у мене:) Але про все по черзі.

 

Що це за програма

 

Суть ініціативи відомого на весь світ економіста, громадського діяча і мецената Богдана Гаврилишина полягає ось у чому: збирається група з шести-семи молодих українців, які працюють у різних сферах, і вирушає в одну з розвинених країн Європи (це передусім германські держави, а також Польща). Там їхнім завданням є вивчення місцевого досвіду в досягненні політичної, економічної та соціальної ефективності.

 

Звісно, до цього додається чимала підготовча робота (дослідження, домовленості з усіма установами) та подальший аналіз отриманої інформації для пристосування західного досвіду до українських умов і потенційного його втілення.

 

Як я туди потрапив

 

Іще рік тому я брав участь у відборі разом зі своїми друзями-пластунами. Тоді ми збиралися досліджувати Швецію. Добре пам’ятаю, як сидячи у гуртожитку Варшавського університету, проходив співбесіду через Skype.

 

Вона відбувалася англійською, а я коли почав говорити, то перших кілька секунд не міг усвідомити, якою мовою сам говорю. Це була таки англійська, я переключився без проблем, але все ж постійне перебування у чотиримовному середовищі трохи впливає на мозок smiley

 

Але, на жаль, тоді нам відмовили. Аж раптом серед літа мені написали, що знайшлося додаткове фінансування і мене можуть взяти у групу для вивчення Польщі! Чом би й ні? — подумав я і погодився.

 

Протягом осені тривала підготовка, одним з етапів якої була зустріч із директором Райффайзен Банку Аваль Володимиром Лавренчуком, котрий і був спонсором нашої поїздки. Він виявився дуже приємною людиною з прогресивними поглядами, хорошим почуттям гумору, талантом до музики та мотивування інших smiley

 

Як це було

 

Візит включав у себе три міста — столичну Варшаву, регіональний центр Вроцлав і маленьку провінцію Конти Вроцлавські (Kąty Wrocławskie), тож ми змогли подивитися на країну з різних перспектив.

 

За форматом це чимось нагадувало наукові об’їзди Студіуму Східної Європи — міжнародний танаціональний, у яких я брав участь торік. Тільки на відміну від них, тут організація повністю лежала на наших плечах та й рівень був набагато вищим.

 

Варшава

 

У Варшаві ми мали вкрай насичений графік — по чотири зустрічі на день. Окрім перелічених на початку установ ми також спілкувалися з Агенцією іноземних інвестицій Польщі, профспілкою Солідарність, Польсько-українською господарчою палатою, де я перекладав для її голови, колишнього міністра економіки Польщі Яцека Пєхоти.

 

Також були візити у Фундації Кроненберга з питань фінансової грамотності, у Райффайзен Банку, у Центрі науки «Коперник» та у двох організаціях, пов’язаних з охороною довкілля. Особливо запам’яталася зустріч із депутатами варшавської міськради, котра відбувалася в українському культурному центрі.

 

euromajdan-warszawa

 

Спілкування було настільки цікавим, що я залишив свою сумку без нагляду у сусідній кімнаті й мимоволі позбувся гаманця. Там не було важливих документів чи багато готівки, бо ми мали повне забезпечення від фонду. Але прикро, що це, вочевидь, зробив хтось із наших співвітчизників.

 

Вроцлав

 

Нижня Силезія, натомість, прийняла нас дуже гостинно. На відміну від дощової Варшави, у Вроцлаві була чудова погода та й ми мали значно більше часу, щоб подивитися місто. Як і минулого року, я знову потрапив сюди в період різдвяного ярмарку й приготування до свят. Було приємно бути для своїх колег не лише перекладачем, а й екскурсоводом (такий фах у мене теж є).

 

wroclaw

 

У Вроцлаві ми зустрічалися зі спеціалістом з міжнародних справ Агенції розвитку вроцлавської агломерації українцем Мирославом Лебедем. Він разом з колегою дуже детально розповів нам про діяльність Агенції та освітнього проекту Teraz Wrocław.

 

Також завдяки йому нашу делегацію прийняв бургомістр міста і громади Конти Вроцлавські Антоні Копечь, котрий поділився своїм неймовірним досвідом із розвитку та залучення інвестицій до малих містечок. Між іншим, під час цієї зустрічі до нас завітав Святий Миколай. Тобто насправді до конференц-зали мерії зайшов бородатий чоловік у костюмі Санта Клауса і роздав усім цукерки smiley

 

Вражає, коли господар ефективно і з любов”ю дбає про своє обійстя – особливо, коли “обійстя” – це ціла гміна, з містечка…

Опубліковано Olya Korbut 17 грудня 2015 р.

 

В чому секрет успіху

 

У цій поїздці ми отримали дуже багато корисної інформації з абсолютно різних сфер і її, звісно, не вдасться вичерпно подати у кількох абзацах. Тож я зверну увагу лише на те, що особисто мені здалося цікавим і корисним. Основні тези:

 

  • У Польщі була лише одна радикальна болюча реформа — «шокова терапія» Лєшека Бальцеровича на самому початку 1990-х. Після того все робилося значно спокійніше, бо ключові зміни вже відбулися. Україна ж обрала замість короткого шоку тривалу депресію і через це згаяла багато часу і ресурсів.

  • Хорошим способом для збільшення ефективності багатьох установ є перетворення їх на акціонерні товариства. У Польщі вони повсюди: державні агенції, спеціальні економічні зони, стратегічні підприємства і багато іншого. Це дозволяє врахувати точки зору влади, бізнесу і громадянського суспільства, уможливлює прозорість і не дає нікому розслабитися.

  • Неоціненний вклад у розвиток Польщі зробив і продовжує робити Європейський Союз. Безпосередньо це проявляється у фінансуванні численних стратегічних проектів, про що я згадував раніше. А опосередковано сама «належність до клубу» свідчить про країну, як про надійного потенційного партнера у будь-якій міжнародній співпраці.

 

А якщо зовсім коротко, то виглядає так, що усе впирається в інвестиції. Тож якщо ви займаєтеся державотворенням, то створюйте хороший інвестиційний клімат, а якщо ні, то просто інвестуйте у свій розвиток. Адже як сказав Воррен Баффет, investing in yourself is the best thing you can do!

 

Кобзар

Павло Кобзар,

Учасник програми “Молодь змінить Україну”, Польща 2015


02.03.2016